השפעת המדד על המשכנתא שלנו

תנו ליועץ שלנו לעשות לכם סדר במשכנתא עם שיחת ייעוץ חינם

מדד המחירים לצרכן משפיע באופן ישיר או עקיף כמעט על כל מי שלוקח משכנתא : בראש ובראשונה, ההחזר החודשי של כל משכנתא שהקרן שלה צמודה למדד המחירים לצרכן, מושפע ישירות מעליה או ירידה במדד. כאשר קצב האינפלציה השנתי בישראל נע בין 2% ל – 3% לשנה מדובר בעליה משמעותית מאוד לאורך שנים ארוכות ובמיוחד במשכנתאות שנלקחות לתקופות ארוכות יותר מעשר שנים בגלל אפקט הריבית דריבית. למשל, עבור משכנתא על סך 600,000 ש"ח ל – 20 שנה ועליה ממוצעת במדד של 2.5%, יתווסף למשכנתא כולה סכום של לא פחות מ – 195,000 ש"ח רק בעקבות ההצמדה למדד, ולא כולל שינוי אפשרי בריבית

כמו כן, כאשר המדד עולה מעבר לתחזית הצפויה, בנק ישראל עשוי להעלות את הריבית במשק ולכן גם מי שחשב שמסלול בריבית פריים יפטור אותו לחלוטין מהשפעות המדד, צפוי לגלות שהמדד משפיע גם עליו באופן עקיף.

דבר נוסף : מכיוון שהקרן עדיין מהווה את החלק הארי של ההחזר החודשי, הרי שעליית המדד מורגשת יותר מאשר עליית הריבית וזהו הסיכון העיקרי בנטילת משכנתא צמודת מדד, אותו סיכון שאנחנו שומעים עליו כמעט כל יום במדורים הכלכליים וטורי הפרשנויות השונים.

בכל מקרה, אין סיבה להיכנס ללחץ אמיתי אם המדד עלה בחודש מסוים באופן חד, מכיוון שהוא עלול לרדת בחודש או בחודשיים שלאחר מכן. יש להסתכל על עליית המדד לאורך טווח זמן רחב יותר, ובמיוחד כאשר שוקלים האם כדאי לקחת ריבית צמודה או לא צמודה.

תנו ליועץ שלנו לעשות לכם סדר במשכנתא עם שיחת ייעוץ חינם

#

לקביעת פגישת התכנות כלכלית

מוזמנים להתקשר עכשיו לשיחת ייעוץ עם אחד המומחים שלנו במספר
0737294778
phone
#
0737294778