לוגו וידר

תוכן עניינים

האם בני זוג לא נשואים יכולים לרכוש 2 דירות בלי לשלם מס על דירה שנייה?

כאשר מדובר בביצוע עסקאות נדל"ן, על אף שמדובר בעסקאות שמתרחשות כל הזמן ואינן נדירות כלל, אנשים רבים לא בטוחים שהם יודעים את כל העלויות הנדרשות וההוצאות הנלוות למכירת או רכישת הדירה עצמה.
אגרות מסוגים שונים, תשלומים לעורך דין, למתווך, מיסים – לא תמיד ברור מה וכמה בדיוק צריך לשלם. לכן, טבעי שמתעוררות שאלות רבות סביב הנושא, כאשר אדם מעוניין לרכוש דירה. שאלה נפוצה היא האם בני זוג לא נשואים יכולים לרכוש 2 דירות בלי לשלם מס על דירה שנייה. נפרק את השאלה למרכיביה השונים.

מס רכישה

בביצוע עסקת מקרקעין, יש לקחת בחשבון תשלום מס רכישה, בין היתר. כאשר אדם רוכש דירת מגורים, עליו לשלם מס רכישה. המס נגזר באופן ישיר מעלות הדירה המדוברת. ככל שהדירה יקרה יותר, כך מס הרכישה יהיה גבוה יותר בהתאמה. ואולם, עד לסכום מסוים, העומד היום על כ-1,805,545 שקלים, אין צורך לשלם מס רכישה. על כל שקל מעל למדרגה זו, ישולם מס רכישה, המותאם למדרגת המס.
עד כאן, מדובר על דירה יחידה. ואולם, כאשר אדם שכבר יש בבעלותו דירה אחת, מעוניין לרכוש דירה נוספת – מס הרכישה שיחול על שווי הדירה יהיה גבוה יותר. דירה נוספת בהקשר הזה מוגדרת כדירת מגורים שאינה יחידה, והמס חל כבר מהמדרגה הראשונה. מדרגות המס של דירה נוספת הן 8% משווי הדירה עד 5,872,725 שקלים, ואם המחיר גבוה יותר, ישולם 10% מס על כל שקל מעל המדרגה הזו. תשלום של מס רכישה צריך להתבצע בתוך 60 ימים החל מהתאריך שבו בוצעה עסקת המכר. ניתן להעביר את התשלום בדרכים שונות, בצורה פיזית או מקוונת. את הסכום המדויק שתצטרכו לשלם, ניתן לבדוק במחשבונים של אתר רשות המיסים.

בני זוג לא נשואים – ידועים בציבור

בני זוג שאינם נשואים נחשבים לרוב כ"ידועים בציבור". הכוונה היא לזוג שמנהל משק בית משותף, ואורח חיים הדומה בדיוק לאורח חייו של זוג נשוי – אך מסיבות כאלה ואחרות, לא נישא דרך הרבנות הראשית בישראל. חלק מהזוגות בוחרים לחיות בצורה כזו, בין אם מתוך מצפון אישי, ובין אם מתוך התנגדות למוסד הנישואין או חוסר רצון להיכבל בקשר הנישואין. חלק מהזוגות אינם יכולים להינשא במדינת ישראל, מכיוון שהם פסולי חיתון, כמו כהן וגרושה למשל, או זוג מעורב מבחינה דתית (ערבי ויהודייה לדוגמא). 

האם זוג לא נשוי צריך לשלם מס דירה שנייה?

בני זוג לא נשואים שהם ידועים בציבור מקבלים זכויות כמעט שוות לאלה שמקבלים זוג נשוי במדינת ישראל. לעיתים, בני זוג לא נשואים יכולים ליהנות מהטבות אחרות, כמו פטור ממס על דירה שנייה. כאשר הזוג לא נשוי, והם נחשבים לאישיות נפרדת מבחינה משפטית, יכולה להיות לכל אחד מהם דירה, ולא ייחשב שיש ברשותם שתי דירות שונות, שמחייבות במס רכישה גבוה.ואולם, ישנן דקויות שיש להתייחס אליהן בכל הנוגע לזוג שאינו נשוי, אך חי בצורה משותפת לחלוטין. בני זוג ידועים בציבור יצטרכו לחתום על הסכם ממון המסדיר את ההפרדה הרכושית ביניהם, בנוגע לנכס המקרקעין המדובר.לכן, זוג שאינו נשוי, יכול לרכוש דירה ולרשום אותה על שם אחד מהם, מבלי שהדבר ישפיע על בן הזוג השני, ומבלי שהדירה תיחשב כדירה שנייה של בני הזוג. במובן זה, יש לזוג ידוע בציבור יתרון, והוא מקבל מעין "הטבה במס" בכל הנוגע למס על דירה שנייה.

 

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא
משכנתא לדירה ראשונה
משכנתא לדירה ראשונה

רכישת דירה ראשונה עשויה להיות מפחידה מאוד, היות היא כרוכה בהוצאה כלכלית לא מבוטלת ותמיד כרוכה בחששות – האם זו הדירה הנכונה? האם המשכנתא משתלמת

המשך קריאה
מהי משכנתא לזכאים?
מהי משכנתא לזכאים?

משכנתא לזכאים הינה משכנתא הניתנת על ידי משרד הבינוי והשיכון לזכאים בלבד. המשכנתא הניתנת על ידי משרד הבינוי והשיכון דומה למשכנתא רגילה הניתנת מהבנק, עם

המשך קריאה
המדריך לגרירת משכנתא
המדריך לגרירת משכנתא

שוק הדיור בישראל מתאפיין כבר שנים בדינמיות גבוהה. הריבית עולה ויורדת, המסלולים המוצעים על ידי הבנקים משתנים בהתאם למצב השוק כך שבין מסלולי הלוואה שונים

המשך קריאה

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן