החשיבות של מדרגות מימון במשכנתא

החשיבות של מדרגות מימון במשכנתא

רכישת דירה היא ללא כל צל של ספק חלום נחשק עבור מרבית הזוגות והמשפחות במדינת ישראל. מסע רכישת הדירה מתחיל בשלב המורכב והמכריע של השגת המימון הדרוש עבור הרכישה. לעיתים קרובות, צעד זה יהיה כרוך בנטילת משכנתא, אשר תנאיה מושפעים באופן ישיר ממדרגות המימון של הבנק.
במדריך זה, ננסה להבין מהן מדרגות מימון, נעמוד על המשמעות המעשית שלהן מבחינת נוטל המשכנתא, נשפוך אור על האופן שבו הן עשויות להשפיע על הריבית שתשלמו, ונבין כיצד ניתן לתכנן משכנתא בצורה הנבונה ביותר.

מדרגות מימון במשכנתא – במה דברים אמורים? 

לפני שנצלול לעומק הדברים, ננסה ראשית כל להבין מהן בעצם מדרגות מימון במשכנתא. כאשר אתם מגישים בקשה לקבלת משכנתא, הבנק מעריך את אחוזי המימון המבוקש, כלומר הוא בוחן איזה אחוז משווי הנכס מהווה סכום המשכנתא. ננסה להמחיש את הדברים באמצעות דוגמא – הניחו ששווי הנכס הוא מיליון ש"ח ואתם מבקשים משכנתא של 610 אלף ₪. במצב מעין זה, אחוז המימון המבוקש שלכם עומד למעשה על 61 אחוזים. 

מה המשמעות של מדרגות מימון במשכנתא?

לעיתים קרובות, מבקשי משכנתא רבים מחשבים את הכספים הדרושים להם עבור השלמת רכישת נכס, וזאת מבלי להבין את קיומם של שלבי מימון נסתרים שעל פיהם פועל הבנק. צעדים אלו, אשר מיוצגים על ידי מדרגות המימון, משפיעים באופן משמעותי על שיעורי הריבית המוחלים על המשכנתא שלך. כך, עליכם לדעת כי מדרגות מימון נמוכות יותר מביאות לריביות נמוכות יותר, ואילו מדרגות מימון גבוהות יותר מביאות לריביות גבוהות יותר. אין ספק, אם כן, מדרגות מימון נמוכות יותר עשויות להתגלות כאופציה משתלמת במיוחד, שתאפשר לכם ליהנות מריבית בשיעור מזערי.
מדוע מדרגות מימון נמוכות יותר מובילות לריביות נמוכות יותר? התשובה פשוטה. ככל שאחוז המימון במשכנתא של הלקוח עולה, על הבנק לשמור על רזרבה גבוהה יותר של כסף, על מנת לבטח את עצמו למקרה שהלקוח לא יצליח לעמוד בהתחייבויותיו, והוא עושה זאת על ידי קביעת שיעור ריבית גבוה יותר. 

אילו מדרגות מימון קיימות?

להלן נציג בפניכם את מדרגות המימון המרכזיות הקיימות –

  • עד 45% מימון – מדרגת המימון הראשונה והחסכונית ביותר מבחינת שווי הריבית
  • עד 60% מימון – מדרגת המימון השנייה והבינונית מבחינת שווי הריבית
  • מעל 60% מימון – מדרגת המימון השלישית והיקרה ביותר מבחינת שווי הריבית

תכנון משכנתא אסטרטגי לצורכי חיסכון בעלויות 

אם אתם עומדים בפני נטילת משכנתא לצורך רכישת דירה, הנה טיפ מכריע עבורכם – בזמן תכנון המשכנתא שלכם, בחנו אם עולה בידכם להפחית את המימון באופן שיוריד אותך למדרגת מימון עם ריבית נמוכה יותר. לעיתים, כל מה שצריך זה התאמה מינורית בהיקף המימון, על מנת להשיג חיסכון משמעותי לאורך חיי המשכנתא שלך.
לצורך ההמחשה, נחזור לדוגמא הראשונית שלנו של נכס בשווי מיליון ש"ח ובקשה למשכנתא של 610 אלף ש"ח (שווה ערך ל- 61 אחוזי מימון). במקרה זה, אם נוטל המשכנתא יצליח להפחית את המשכנתא שלו ב-10 אלף ש"ח בלבד, ולמעשה לרדת למדרגת מימון של 60%, הרי שהוא יוכל ליהנות מריבית נמוכה יותר, שבסופו של דבר תתרגם לכדי חיסכון משמעותי ומהותי.
לסיכום, נדמה כי הבנת המתאם בין מדרגות מימון במשכנתא לבין ריביות היא בעלת חשיבות עליונה, שכן היא מאפשרת לכם לנווט את דרככם לבעלות על דירה בצורה נבונה ומושכלת. חמושים בידע זה, תוכלו לתכנן ביעילות המרבית את אסטרטגיית אחוזי המימון שלך, וכך לממש את הפוטנציאל לחסוך סכומים משמעותיים ולהציב בסיס פיננסי חזק לעתידך כבעל דירה בישראל.

מאמרים נוספים בנושא
מה זה מס שבח
מה זה מס שבח?

עסקאות מקרקעין הן עסקאות נפוצות ביותר, שמתרחשות כל הזמן. אין עסקה אחת שדומה לעסקה אחרת, בכל עסקה יש אלמנטים שונים ומורכבויות שונות שמייחדים את העסקה

המשך קריאה

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!