לוגו וידר

תוכן עניינים

איך משתתפים בתוכנית מחיר למשתכן

"מחיר למשתכן" הוא השם של תוכנית מטעם משרד השיכון והבינוי ומשרד האוצר, שנועדה לאפשר רכישת דיור בר השגה בעלות מופחתת לזכאים. אף שתוכנית זו הופסקה באופן עקרוני בשנת 2020, בקרוב צפויות להתחדש הגרלות הדיור בישראל תחת שמות אחרים.

לכן החלטנו להרים את הכפפה ולכתוב את המדריך הבא שבו נסביר איך משתתפים בתכנית מחיר למשתכן לרכישת דירות ללא הגרלה, מהי האלטרנטיבה הקיימת ל"מחיר למשתכן" נכון להיום וכיצד נקבעים הזוכים בהגרלות הדיור מהסוג החדש. קריאת חובה לכל מי שמעוניין לרכוש דירה בשנת 2022.

 

איך נרשמים למחיר למשתכן ללא הגרלה

הרשמה לפרויקט מחיר למשתכן בשנת 2022 אינה אפשרית משום שתכנית מחיר למשתכן המקורית הסתיימה כאמור, בשנת 2020. אולם אף שאין במסגרת מחיר למשתכן הרשמה להגרלות חדשות, כן קיימת האפשרות לרכישת דירות מחיר למשתכן ללא הגרלה.

 

מהן דירות ללא הגרלה מחיר למשתכן?

דירות ללא הגרלה מחיר למשתכן הינן דירות שהוצעו במסגרת פרויקטי "מחיר למשתכן", אולם לא מומשו בידי זוכי ההגרלות. בעקבות זאת, דירות אלו עומדות למכירה בלי הגרלה לכלל ציבור הזכאים מתוכנית "מחיר למשתכן".

 

איך ניתן לרכוש דירת מחיר למשתכן ללא הגרלה?

רכישת הדירות מתבצעת ישירות מול הקבלנים המבצעים ובהתאם לתנאי המכרז בתוכנית מחיר למשתכן.

 

כיצד מתאפשרת מכירת דירות במחירי מחיר למשתכן בלי הגרלה?

התשובה היא פשוטה למדי: החוק בישראל אינו מאפשר לקבלני תוכניות מחיר למשתכן למכור את הדירות מהפרויקטים שבנו בשוק החופשי, לאור קיומה של הגבלה על היקף הדירות שמותר לקבלן הראשי לשווק בשוק החופשי מתוך כל פרויקט.

בהתאם לכך, רק בחלוף שנה מהצעת הדירות הללו דרך תוכנית "מחיר למשתכן" ללא הגרלה, במידה ובמהלך השנה הזו לא נמכרו הדירות בתנאי מחיר למשתכן, הקבלן רשאי להעמיד אותן למכירה בשוק החופשי, בתנאים ובעלות שונים מאלו שקבע לו המכרז. זאת בכפוף לקבלת אישור לכך ממשרד הבינוי והשיכון.

 

באילו מחירים הדירות הללו נמכרות?

כיום עדיין ייתכן שנותרו דירות ריקות מפרויקטי מחיר למשתכן שניתן לרכוש ללא צורך בהגרלה, בעלות המופחתת בכ- 30% ממחירן בשוק הדיור ואף יותר.

 

מחיר למשתכן זכאות ללא הגרלה – תנאי הסף

רכישת דירות ממחיר למשתכן ללא צורך בהגרלה אפשרית למי שיש לו תעודת זכאות למחיר למשתכן, קרי:

  1. זוגות מחוסרי דיור נשואים או ידועים בציבור
  2. רווקים בגיל 35 לפחות
  3. משפחות חד הוריות

 

לשם רכישת דירה ללא הגרלה מקבלן של פרויקט מחיר למשכתן, יש כאמור צורך בתעודת זכאות אשר הונפקה מטעם אחד הגופים המורשים.

 

היכן ניתן למצוא דירת מחיר למשתכן בלי הגרלה?

חסרי דירה ומשפרי דיור בעלי תעודת זכאות יכולים למצוא דירות הנמכרות בלי הגרלה, שנותרו מפרויקטי "דירה בהנחה" וביניהן דירות מחיר למשתכן, משתכן צעיר או מחיר מופחת, ברשימה המעודכנת באתר האינטרנט של משרד הבינוי והשיכון. עמוד זה מציג את הפרויקטים שנותרו בהם דירות שניתן לקנות בעלות מחיר למשתכן בלי הגרלה.

רשימה זו מתעדכנת בשוטף וכדאי לעקוב אחריה כדי לראות אם צץ נכס שיכול להתאים לכם מבחינת צרכים, מיקום, גודל ותקציב. נסייג ונאמר כי לא כל הדירות המופיעות ברשימה הנ"ל בהכרח זמינות למכירה בפועל. רק בפנייה ישירה לקבלן בפרויקט תוכלו להתעדכן בסטטוס של הנכס בזמן אמת, כאשר מכירת הדירות נמצאת באחריותו הבלעדית.

 

אילו סוגי דירות נמכרות ללא הגרלה?

ישנן שלוש קטגוריות של דירות מחיר משתכן הנמכרות מחוץ להגרלות:

  1. דירות בפרויקטים שההרשמה אליהם טרם נפתחה – לגבי הדירות הללו אין לפנות בשלב זה לקבלן ופניות שיתקבלו לגביהן יפסלו אוטומטית.
  2. דירות בפרויקטים הפתוחים לרכישה, שהפניה לגביהן חייבת להתבצע במייל – אלו הן דירות שלשם רכישתן יש להירשם מול הקבלן באמצעות המייל בלבד (אין לפנות יותר מפעם אחת – אחרת הרשמתכם תיפסל!) וזאת במסגרת 48 השעות מרגע פתיחת המכירה שלהן. במקרה זה, הקבלן נדרש לזמן את הנרשמים בהתאם לסדר ההרשמה שלהם.
  3. דירות בפרויקטים הפתוחים לרכישה – לשם רכישת הדירה בפרויקטים הללו, הרוכשים נדרשים לפנות לקבלן ישירות, בכל צורה שהיא ולקבוע מולו פגישה. הקבלן מצידו, נדרש גם במקרה זה לזמן את הפונים בהתאם לסדר פנייתם. הרכישה בפרויקטים הנ"ל איננה מחייבת הרשמה מראש.

 

לתשומת לבכם: אם לא מצאתם בטבלה של משרד הבינוי והשיכון דירות באחת הקטגוריות הנ"ל – משמעות הדבר הינה כי כרגע אין פרויקטים מתאימים להצגה בקטגוריית הדירות הזו.

 

מהו תהליך הרכישה של דירות ללא הגרלה ממחיר למשתכן?

כדי לרכוש דירת מחיר למשתכן בלי צורך בהגרלה, עליכם ליצור קשר עם הקבלן שדירות אלו תחת החזקתו בבקשה לפרטים נוספים על אפשרויות הרכישה. במסגרת פנייתכם הקפידו לציין כי אתם חפצים ברכישת הדירה ללא הגרלה באמצעות תוכנית "מחיר למשתכן". המכירה תיערך בכפוף לתנאים ולמחיר שנקבעו עם הקבלן במסגרת המכרז לתכנית במקור.

אף שרכישת דירות ללא הגרלה מקבלני מחיר למשתכן עשויה להיראות כפתרון אטרקטיבי לחסרי דיור או משפרי דיור, חשוב לזכור שמדובר בדירות אשר נמצאות בדרך כלל בישובי הפריפריה בישראל. בחלק מהמקרים אלו הן ערים שמאות יחידות דיור שווקו בהן ללא כל התייחסות לרמת הביקוש הריאלית.

הרבה מן הדירות הללו שזמינות לרכישה ללא הגרלה בתנאי מחיר למשתכן אלו דירות גדולות, וכתוצאה מכך, חרף מחירן הנמוך לכאורה למטר רבוע, העלות הכוללת שלהן עדיין גבוהה ולכן לא נמכרו לזוכים בהגרלות המקוריות.

 

מהי האלטרנטיבה הקיימת ל"מחיר למשתכן" נכון להיום

אף שכאמור, תוכנית "מחיר למשתכן" תמה ברמה הפורמלית ואין הגרלות נוספות המתוכננות להיערך כרגע תחת תוכנית זו, את מקומה עתידה לתפוס תוכנית שנקראת "דירה בהנחה". זהו שם כולל עבור מגוון מסלולי דיור מטעם רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, ובכללם: תוכנית "מחיר מטרה" לדיור מוזל, תוכנית "מחיר מופחת", ותוכנית "דירה להשכיר" המציעה נכסים להשכרה לטווח ארוך עם מחירי שכירות בפיקוח ממשלתי.

 

האם יש הבדל מהותי בין תוכנית "מחיר למשתכן" לתוכנית "מחיר מטרה"?

אף שתוכנית "מחיר מטרה" לדיור מוזל נבדלת מתכנית "מחיר למשתכן" בכמה היבטים, הדימיון בין התוכניות רב מהשוני. המשותף בין שתיהן הוא ששתי התכניות נועדו לאפשר לאוכלוסיות בעלות זכאות בדגש על זוגות צעירים בישראל, לרכוש דיור בר השגה בסבסוד חלקי מהמדינה. מטרתן הינה להקל על חסרי הדיור ברכישת דירה בתנאים נוחים או לשכור דירת מגורים בדמי שכירות מפוקחים, ללא הבדל ממשי בין תנאי הזכאות להשתתפות בתכניות.

 

מה השוני בין התוכניות?

למרות האמור לעיל, ישנם מספר הבדלים בין תכנית "מחיר למשתכן" ו"מחיר מטרה":

  • הבדל בגובה ההנחה – בתוכנית "מחיר מטרה" ההנחה מוגבלת עד 20% מעלות הדירה או עד 300,000 ש"ח – הנמוך מביניהם.
  • מתן עדיפויות לאוכלוסיות שונות בביצוע ההגרלה – בביצוע ההגרלה של תוכנית "מחיר מטרה" ניתנת קדימות לנכים רתוקים, וקיים גם שוני בעדיפות שניתנת לבני מקום (למעט אזורי עדיפות לאומית א' שנותרים ללא שינוי).
  • מתן מענקים – בתוכנית "מחיר מטרה" כמו גם בתוכנית "מחיר מופחת" מוצע מענק אחיד בסך 40,000 ש"ח, בלי הבדל בין ישוב לישוב. בנוסף לכך, פריסת הישובים המזכה במענק שונה גם היא בכל אחת מהתוכניות.

 

הון עצמי מחיר למשתכן החדשה

הנחיות בנק ישראל קובעות כי נדרש הון עצמי בסך 100,000 ש"ח לפחות, או 10 אחוזים מעלות הדירה – הגבוה מביניהם, על מנת לקבל הלוואת משכנתא בסכום של עד 90% ממחירה של דירת תכנית "מחיר למשתכן" לזכאים שזכו בהגרלה וחתמו על הסכם לרכישת הדירה בתוכנית.

על מנת לבחון את בקשת הזכאות לסיוע ברכישת דירה של משרד השיכון והבינוי, במסגרת הלוואה עם ריבית מסובסדת, יש להגיש בקשת סיוע בדיור באחד מסניפי הבנקים למשכנתאות. היקף המשכנתא שניתן לקבל יקבע כתלות בנתוניהם הפרטניים של המבקשים.

 

האם בתוכנית הדיור המחליפה את מחיר למשתכן משפרי דיור יהיו רשאים להשתתף גם כן?

ככלל, תוכניות "דירה בהנחה" מיועדות למי שאין דירה בבעלותם. לכן בהגרלות הראשונות של כל פרויקט יוכלו להשתתף חסרי דירה בלבד. יחד עם זאת, משפרי דיור יוכלו להשתתף בהגרלות ההמשך. זאת ועוד, לזוכים בהגרלה תהיה אפשרות להירשם להגרלות עתידיות בתור "משפרי דיור". אולם הדבר יתאפשר רק לאחר שתסתיים התקופה הקבועה בחוק שבה חל איסור על מכירת הנכס שזכו בו.

מדובר בתקופה בת חמש שנים ממועד קבלתו של טופס 4 עבור הדירה הראשונה שרכשו או שבע שנים מתאריך עריכת ההגרלה עבור אותה דירה, על פי המוקדם מביניהם. לפני כן משפרי הדיור למעשה לא יוכלו לקבל אישור זכאות להשתתפות בהגרלות (אלא אם כן קיבלו אישור ייעודי לכך מועדת חריגים מחיר למשתכן).

 

איך נרשמים להגרלות החדשות?

על מנת להירשם להגרלות לפרויקטי "דירה בהנחה" יש בראש ובראשונה לגשת אל רשימת הפרויקטים המופיעה באתר הרישום להגרלות. הרישום יתאפשר אך ורק לבעלי אישור זכאות בתוקף במועד ההרשמה. הזכאים יוכלו להירשם רק לפרויקטי הדיור הפתוחים להרשמה, אשר מתאימים לסוג זכאותם.

 

איך מתבצע חידוש זכאות מחיר למשתכן?

תוקף אישור הזכאות מופיע תחת הפרטים האישיים שלכם באזור האישי של אתר הרישום להגרלות. במידה ותוקף אישור הזכאות שלכם עומד לפוג, תוכלו להאריך את תוקפו באתר, במידה ולא חל שינוי בנתוניכם.

 

כיצד נקבעים הזוכים בהגרלות הדיור המחליפות את הגרלות "מחיר למשתכן"?

הגרלות הדיור החדשות נערכות תחת נהלים מחמירים ובאמצעות מערכת ממוחשבת שפיתח משרד השיכון והבינוי. בהגרלות אין התערבות של אף גורם אנושי ומערכת ההגרלות מופעלת ממחשב שאיננו מחובר לאינטרנט או לכל רשת חיצונית אחרת.

זאת במטרה להבטיח רמת אבטחה מקסימלית והוגנות מרבית בביצוע ההגרלות. כל הגרלה מתבצעת בחלל סגור, בנוכחות של ועדת ההגרלות האחראית לפקח על התהליך לבדוק את תוצאות ההגרלה ולחתום עליהן. לאחר מכן תוצאות ההגרלה נשלחות לנרשמים בדואר אלקטרוני.

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא
איך מחשבים החזר משכנתא - וידר משכנתאות
איך מחשבים החזר משכנתא

העול הכלכלי הגדול ביותר עבור רוב המשפחות בישראל הוא תשלום המשכנתא. אנשים לוקחים הלוואה גדולה ומשמעותית לכיסוי התשלום על הדירה שקנו, וההוצאה הזו היא הבסיס

המשך קריאה

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן