לוגו וידר

תוכן עניינים

בוטלה ההגבלה למשכנתאות עד 60% משווי הנכס

כרגע לא יוטלו מגבלות נוספות על המשכנתאות

למרות השמועות והלחשושים, נראה כי כרגע לא שוקלים בבנק ישראל להגביל את שעור המשכנתא לעד 60% מערך הנכס. הסיבה לכך היא כנראה היציבות במחירי הדיור שעלו ב – 1.2% בשני החודשים האחרונים. כמו כן, המגבלה שלפיה רק שליש מעלות הדירה יכולה להיות בריבית משתנה עדיין עומדת בעינה.

בכל אופן, המטרה הראשית של הצעדים האלו היא למנוע מצב שבו הריבית עולה בחדות והלווים לא יכולים לפרוע את המשכנתאות , דבר שיביא לקריסת שוק הדיור ומעין משבר "סאב פרייים" מקומי שהשלכותיו עלולות להיות הרות אסון.

פיטורים צפויים גם בדיסקונט משכנתאות

לצד תוכנית ההתייעלות של דיסקונט ופיטורי העובדים הצפויים, מסתבר שגם עובדי דיסקונט למשכנתאות ומרכנתיל דיסקונט ייפגעו : במשכנתאות יפוטרו 150 עובדים ארעיים ו – 20 עובדים קבועים. במרכנתיל תבוטל חלק מפעילות ה – Backoffice, דבר שבוודאי יוביל לפיטורים גם שם בעתיד הקרוב. גם בניין הבנק ליד רחוב אלנבי בתל אביב יימכר.

בוטלה ההגבלה למשכנתאות עד 60% משווי הנכס
בוטלה ההגבלה למשכנתאות עד 60% משווי הנכס

האפקט הספרדי

מצב הכלכלה הספרדית אינו מזהיר, וכרגע החשש העיקרי הוא מתסריט דומה לזה שהתרחש ביוון. כבר כיום משקיעים זרים מדירים את רגליהם מהמדינה והבורסה הספרדית בשפל.

נראה כי הבנקים הספרדיים לא למדו את השיעור הנדרש, וממש כמו בארה"ב, התבססו במידה רבה על שוק הנדל"ן, שהפך לאטרקטיבי במיוחד לאחר הצטרפות המדינה לגוש היורו וירידת הריביות במדינה. כתוצאה מכך, בין השנים 96' עד 2007 , מחירי הדירות עלו ב – 120% והבנקים לא חששו לתת הלוואות ולממן את הרוכשים. כעת, לאחר שמחירי הדירות החלו לרדת בפתאומיות, נוצר עודף גדול של היצע , והשערה היא שעדיין לא רואים את התחתית… עם רמת אמון נמוכה של הצרכנים בבנקים ושיעור אבטלה מפלצתי של 25%, נראה ששוק הנדל"ן הספרדי יתקשה מאוד להתאושש במהירות מספקת.

חמור מכך, הבנקים עצמם לא היו אחראיים מספיק בארבעת השנים האחרונות, ובמקום למחוק את ההפסדים מהספרים, העדיפו לתת הלוואות "רעות" ולא למכור נדל"ן מעוקל שיגדיל עוד יותר את שורת ההפסד. במצב זה, ייתכן שהבנקים ייאלצו לבקש סיוע מהממשלה שבתורה תאלץ לבקש סיוע מגורמים חיצוניים…

תרחיש האימה האירופאי, מדבר על מצב שבו עוד ועוד משקיעים זרים יבריחו את כספם מספרד למדינות מבוססות יותר כמו גרמניה, הבנקים הספרדיים יתמוטטו, ויגררו אחריהם גם את שאר הבנקים ביבשת. 

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן