לוגו וידר

תוכן עניינים

הורדות הריבית הכפולה – מה חשוב לדעת

בחודש מאי היינו עדים למהלך יוצא דופן במהלכו הוריד סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, את ריבית הפריים בחצי אחוז בשתי פעימות במרחק של שבועיים אחת מן השנייה. מהלך זה זעזע את שוק המשכנתאות מכיוון שבעוד לוקחי משכנתאות חדשות בוודאי ייהנו ממנו בתקופה הקרובה, הרי מי שכבר לקח משכנתא בריבית לא אטרקטיבית ובמיוחד ריבית קבועה, עלול למצוא את עצמו משלם הרבה יותר מדי.

במידה ואתם מתכננים לקחת משכנתא

במידה ואתם מתכננים לקחת משכנתא, הרי שמסלול הפריים הוא המסלול שבו ההורדה היא מיידית מכיוון שהיא מחושבת ישירות לפי הפחתה מסוימת מן הפריים (לדוגמה p-0.9). אמנם הוא מהווה רק שליש מן המשכנתא כולה (זאת לפי הוראות בנק ישראל), אך עדיין יש לו השפעה גדולה על גודל ההחזר החודשי. מי שמעוניין לקחת את השליש דווקא בריבית משתנה, יימצא שהשינוי הוא איטי יותר מכיוון שהעוגנים המייצגים את הריבית במשק מתעדכנים רק ב – 10 לחודש וגם הירידה היא מתונה יותר.

הורדות הריבית הכפולה - מה חשוב לדעת
הורדות הריבית הכפולה – מה חשוב לדעת

מחזור משכנתא

אחת השאלות המטרידות ביותר את הציבור הרחב היא האם זהו הזמן למחזר משכנתא. סביר להניח שאם לקחתם את המשכנתא שלכם לפני מספר שנים, תוכלו לקבל היום ריבית אטרקטיבית הרבה יותר מכיוון שבסופו של דבר, כל מסלולי הריבית (מהקבועה ועד המשתנה) מושפעים מהירידה החדה בריבית הפריים של השנים האחרונות באופן ישיר ובאופן עקיף.

למידע נוסף אודות מחזור משכנתא

עם זאת, אסור לשכוח כי מחזור משכנתא כרוך בעלויות שונות גם בגלל עמלות היציאה של הבנקים וגם בגלל העלויות של לקיחת משכנתא חדשה. במילים אחרות, ייתכן כי המחזור "ברוטו" ייראה משתלם מאוד, אבל ה – "נטו" כבר יהיה זניח ולא יורגש הבדל בהחזר החודשי. לכן, לפני שאתם מבצעים מחזור משכנתא, מומלץ כי תעשו את כל החישובים הדרושים ובמידת הצורך היעזרו בשירותיו של יועץ משכנתאות. ההערכות בשוק מדברות על כך כי במקרים מסוימים יהיה ניתן לחסוך כ-70,000 ש"ח לאורך תקופת ההלוואה, בהחלט סכום לא מבוטל.

האם הגענו לקצה התחתית?

רבים סבורים כי הצעד אותו נקט נגיד בנק ישראל היוצא סטנלי פישר, היה נמהר מדי, אך חשוב לזכור כי אף אחד לא יכול לנבא את העתיד ובהחלט ייתכן כי עוד לא הגענו לשפל המדרגה בכל הקשור לריבית הפריים. מעבר לכך, הורדת הריבית נעשתה בשל מספר רב של סיבות כגון הייסוף בשקל שהקשה על היצואנים, ולכן אין לה קשר ישיר לשוק המשכנתאות.

מצד שני, בהחלט ייתכן כי דווקא כן הגענו לשפל ומעתה נראה רק עליות (אם כי לא מיידיות), כך שאפילו בתנאי השוק הנוכחיים, לקיחת משכנתא היא עדיין סוג של הימור.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן