לוגו וידר

תוכן עניינים

הורדת הריבית והמשכנתא שלכם

אתמול נודע כי ריבית דצמבר, אותה קובע נגיד בנק ישראל, תרד ב – 0.25% לרמה של 2.75%. למרות הרצון של הנגיד לשמור על מגמה הפוכה של העלאות ריבית, משבר החובות באירופה, הכריח אותו להוריד שוב את הריבית לאחר שכבר הוריד אותה פעם אחת בחודש ספטמבר (מ – 3.25% ל – 3%).

ריבית בנק ישראל ב – 2011

ריבית הפריים מוגדרת כריבית בנק ישראל + 1.5% וזוהי הריבית בה משתמשים הבנקים בדרך כלל כדי לקבוע כמה נקבל על החסכונות שלנו וכמה נשלם על האוברדראפט. בנוסף לכך, ריבית הפריים משפיעה גם על ההחזר החודשי של משכנתות הצמודות אליה, וזוהי הנקודה החשובה לעניינו. מי שלמשל לקח משכנתא גדולה יחסית של 800,000 ¤ לעשרים שנים, ישלם בערך כ – 100 שקלים פחות כל חודש, ומי שלקח משכנתא של 600,000 ¤, ישלם 75 ¤ פחות…

האם כולם ייהנו מהורדת הריבית?

למרבה הצער, לא כולם יוכלו ליהנות  מהורדת הריבית באותה מידה עקב מספר סיבות :

1.במשכנתאות שנלקחו החל מחודש מאי 2011, החלק היחסי של הריבית המשתנה, לא יכול לעלות על יותר משליש מההלוואה כולה ורוב הריבית בהלוואת אלו היא למעשה קבועה.

2.מי שלקח משכנתא בריבית קבועה צמודה למדד או שאינה צמודה למדד, לא ייהנה כלל מהורדת הריבית וימשיך לשלם לפי שיעור הריבית הקבועה שנקבעה בעל לקיחת המשכנתא.  גם מי שלקח משכנתא שהריבית בה צמודה לשערי מט"ח מסוימים כמו דולר או יורו, לא ייהנה מההורדה.

הורדת הריבית והמשכנתא שלכם
הורדת הריבית והמשכנתא שלכם

הורדות ריבית נוספות צפויות בחודשים הקרובים

לפי כל ההערכות, משבר הכלכלה האירופאית ימשיך ויתעצם בחודשים הקרובים וישפיע בסופו של דבר לרעה גם על הכלכלה הישראלית , כך שאנחנו צפויים לראות הורדות ריבית נוספות.  ההערכות מדברות על שלוש עד ארבע הורדות נוספות  במהלך 2012 עד לרמה אפשרית של 2% בלבד. כאשר הריבית במשק יורדת, החסכונות של הבנקים הרבה פחות אטרקטיביים, הצריכה עולה (אנחנו מבזבזים יותר), וגם היצרנים משלמים עלויות מופחתות. בסופו של דבר, למרות שמדובר בצעד שעלול לפגוע בחלק מאיתנו, בטווח הרחוק, הוא אמור להגביר דווקא את הצמיחה במשק.

כאמור, אלו חדשות טובות רק לחלק מנוטלי המשכנתאות ומי שהחליט להמר ולקחת משכנתא שההחזר החודשי עליה יכול להשתנות , צפוי לראות ירידות בהחזר החודשי גם בחודשים הקרובים. אם נחזור לדוגמאות שהבאנו מקודם, הרי שההחזר החודשי על משכנתא של 800,000 יירד בעוד 300 ¤ בעוד ההחזר החודשי על 600,000 ¤, יירד בעוד 225 ¤. 

איזו משכנתא כדאי לקחת כעת?

כפי שהודגש קודם לכן, בגלל ההגבלות החדשות של בנק ישראל, מעתה המשכנתאות יהיו חשופות הרבה פחות לריבית הפריים, ולכן כבר אין יתרון גדול בלקיחת משכנתאות כאלו. בנוסף לכך, הבנקים כבר הודיעו שהם ייעלו את שיעור הריבית הקבועה על מנת לפצות את עצמם על הורדת הריבית, מה שהופך את המשכנתאות הללו (וגם את המשכנתאות בריבית קבועה לחלוטין) לאטרקטיביות אף פחות .

 לעומת זאת, צופים כי בתקופה הקרוב, המדד יעלה פחות מאשר בשנים קודמות, ולכן יש יתרון מסוים בלקיחת משכנתאות צמודות (אם כי לא ניתן לדעת כיצד יתנהג המדד בטווח של עשרות שנים). עם זאת, חשוב לבחון כל מקרה לגופו ולפנות לשרותיו של יועץ משכנתאות מומחה.

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן