לוגו וידר

תוכן עניינים

המדריך לניהול התקציב המשפחתי – פרק ג'

בפרק הקודם הסברנו כיצד לחשב את ההכנסות שלנו כיחידה משפחתית.

בפרק זה נלמד כיצד בונים תקציב.

תקציב משפחתי הינו מסגרת להוצאות הכנסות המשמשת אותנו למעקב השוטף. הוא מבוסס על סעיפי הוצאות והכנסות כפי שראיתם בפרקים הקודמים. לכל סעיף הוצאות מוקצה סכום כסף.

לדוגמה : הקצבנו להוצאות הביגוד החודשיות 500 ₪. ז"א שבמהלך החודש סך ההוצאות בסעיף זה לא יעלה על הסכום שהוקצב לו.

לפני שנצלול לבניית התקציב נזכיר כמה הערות כלליות :

  • בכל תקציב מאוזן ההוצאות נגזרות מההכנסות. לדוגמה: אם סך הכנסותיכם הינו 15,000 ₪ , דאגו שזה יהיה גם סך הוצאותיכם. גם אם בכוונתכם  להגדיל את הכנסותיכם בכל אופן שהוא – עדיין נקטו בגישה השמרנית והגדירו את סך ההוצאות לפי סך ההכנסות הקיים כעת.
  • תקציב משפחתי צריך לקחת בחשבון את כל צרכי המשפחה ולהיות כזה שאפשר לחיות איתו. לדוגמה: הגדרת תקציב שאינו כולל הקצאה של כסף לפעילות תרבות או  יציאה חודשית אחת לקפה , תגרום לכם להרגיש שאינכם חיים ומכאן הדרך לפריצת התקציב וחריגה ממנו קצרה מאוד. נהוג להשוות את נושא התקציב עם דיאטה ,ואכן ישנם צדדים שווים רבים בין התחומים. בשלב זה נציין רק שדיאטות "קשוחות" מידי הגורמות לנוקט בהן להסתובב רעב כל היום – לא יצליחו לאורך זמן וכמו שבדיאטה יש לתת לגוף את מה שהוא צריך כך גם בתקציב.
המדריך לניהול התקציב המשפחתי - פרק ג'
המדריך לניהול התקציב המשפחתי – פרק ג'

ולכן – דאגו לתת מענה לכל צורך (אפילו מצומצם).

  • תקציב טוב יכיל סעיף המוקדש להוצאות בלתי מתוכננות (בלת"ם). לאחר שהקצתם סכומים לכל סעיף תקציבי – הגדירו כ- 5 עד 10 אחוזים מסך ההוצאות הכולל כהוצאות בלתי מתוכננות כגון טיפולי שיניים, מזגן שהתקלקל, המצבר ברכב "שסיים את הקריירה" וכדומה.
  • כאשר אתם מתקצבים סעיפי הוצאה גמישים (להזכירכם: הוצאה שניתן לשלוט בה ולהקטין אותה או לבטלה כליל בחודש מסוים) אל תסתפקו בלקבוע סכום אלא הגדירו באיזה אופן תעמדו בו. לדוגמה: כדי לקבוע את הוצאות המזון שלכם הגדירו את סכום הרכישה השבועי הכפילו אותו במספר הקניות בחודש, הוסיפו את סכום קניות ההשלמה במכולת (לחם חלב וכדומה)  וכך תגיעו לסכום הריאלי שניתן לתקצב בו את סעיף המזון החודשי. בנוסף, בדקו אם הסופר שבו אתם רוכשים את המזון הינו המתאים ביותר עבורכם, האם כדאי לפצל קניות וכדומה. כללו של דבר, אל תסתפקו בקביעה שרירותית של סכומים הגדירו מה עומד מאחריהם

לאחר ההקדמות נעבור להכנת התקציב

היכנסו  ללשונית "תקציב" באקסל.

לשונית זו מכילה טבלת הוצאות, הכנסות וסיכום חודשי.

טבלת ההוצאות מכילה עמודה של הממוצעים החודשיים מהשלב הקודם. ממוצעים אלה מופיעים כאן במטרה לסייע לכם להגדיר את התקציב בכל סעיף.

הכניסו בעמודת התקציב בכל סעיף הוצאה או הכנסה את הסכום שבו אתם מתקצבים את הסעיף. כל שינוי שתעשו בעמודת התקציב ישפיע על הטבלה המסכמת.

מזל טוב, יש לכם תקציב חודשי וכעת יש להתנהל לפיו תוך ביצוע בקרה שוטפת שעליה נדבר בפרק הבא..

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן