לוגו וידר

תוכן עניינים

חדשות משכנתא –מרץ ואפריל

למרות שנראה כי נושא המשכנתאות ושוק הדיור ירד מסדר היום הציבורי לטובת הבחירות המתקרבות ואולי גם האיום האיראני, הרי שסקירה של העיתונות הכלכלית מראה כי דווקא חלו לא מעט התפתחויות בשוק הנדל"ן המקומי וגם העולמי.

ההחזר החודשי קטן

"דה מרקר" דיווח אתמול כי לפי נתוני המשכנתאות שמסר בנק ישראל , הבנקים אמנם מציעים שיעור מימון גבוה יותר, אך ההחזר החודשי דווקא קטן. כמו כן, היקף המשכנתאות בחודש מרץ גדל לעומת פברואר ולמעשה הגיע לרמה הגבוהה ביותר מאז המחאה החברתית של קיץ 2011. מבחינה מעשית, הדבר אומר כי אחוז המשכנתאות "המסוכנות" שההחזר החודשי בהן גדול מ – 50% הולך וקטן, ואלו כמובן חדשות טובות הן לבנקים והן למי ששוקל לקחת כרגע משכנתא.

ויש גם כאלו שהולכים בענק

רבות מהמשכנתאות בסכומים גדולים במיוחד מיועדות להשקעה, אבל ספק אם מישהו יצליח לשבור את השיא של עידן עופר המחזיק בחלק מהבעלות על "החברה לישראל". מוסף "ממון" של ידיעות אחרונות מדווח כי עופר לקח משכנתא של לא פחות מ – 37 מיליון ¤ על מנת לממן את קנייתה של דירת פנטהאוז בפרויקט רוטשילד 1, פרויקט שנחשב לאחד מהיוקרתיים ביותר בארץ. דיירים אחרים בבנין כמו יעקב שחר, נטלו משכנתא של 12.5 מיליון ¤ "בלבד".

חדשות משכנתא –מרץ ואפריל
חדשות משכנתא –מרץ ואפריל

קונים לפני שמוכרים

בסוף חודש אפריל דיווח גלובס כי לפי נתוני משרד האוצר, התופעה שבה מוכרים דירה לפני קניית דירה חדשה ("דירות בהמתנה") הלכה והתרחבה במהלך שנת 2011. עם זאת, הבנקים למשכנתאות לא צריכים לחשוש מחוסר נזילות, מכיוון שנראה שכעת התופעה הולכת ומצטמצמת. בתל אביב ניכרת מגמת ירידה עוד משנת 2009, כנראה בשל העובדה שהמחירים בעיר הם מהגבוהים במדינה ורוב הקונים לא יכולים לממן את רכישת הדירה החדשה או את המשכנתא מבלי למכור קודם כל את דירתם הקודמת.

המצב בארה"ב לא מזהיר

חדשות מעבר לים מדווחות על כך ששיעורי מחזיקי הדירות בארה"ב ממשיך לרדת , והגיע לשפל של 15 שנים, 65.4 אחוז בלבד. כלכלנים צופים שהשיעור יגיע אל מתחת ל – 64% עד סוף שנת 2015. תנאי המשכנתא בארה"ב אמנם הוגמשו, אך הבנקים עדיין לא מאשרים משכנתאות חדשות בקלות. החדשות הרעות יותר הן שלא פחות משישה מיליון בעלי משכנתאות צפויים לאבד את דירתם וחלקם הגדול צפוי לעבור לחיות בשכירות.

אז מה יהיה עם מחירי הדירות?

לסיום, מנכ"ל הום וויז, חברת ייעוץ ופיננסים, מדווח כי לפי הדו"ח האחרון של החברה לשנה זו (מתוך שלושה), הם חוזים שמחירי הדירות בכל זאת יורדים  בפועל, ולא רק על הנייר. לפי יועצי החברה, הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהבנקים כבר לא מבדילים בין משכנתא ראשונה למשכנתא שנייה ומחייבים מהלווים להשיג הון עצמי של 40% שרבים לא מסוגלים לעמוד בו, כך שבסופו של דבר, לא תהיה דרך להימנע מירידה במחירי הדירות ושווי העסקות בשוק.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן