לוגו וידר

תוכן עניינים

חדשות משכנתא – אמצע יוני 2014

הריבית במשק ומדד המחירים לצרכן נותרו ללא שינוי

למרות תחזיות שלפיהן בנק ישראל יוריד את הריבית ברבע אחוז, שררה תמימות דעים בין חברי הועידה המוניטארית של בנק ישראל שלא להוריד את הריבית, והיא נותרה ברמה הנוכחית של 0.75%. מהפרוטוקולים של הבנק שהתפרסמו לפני כשבוע, עולה כי ההחלטה התקבלה חרף הורדת הריבית בגוש היורו על ידי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) ועל מנת לראות כיצד תתפתח הפעילות במשק הישראלי.

גם מדד המחירים לצרכן לחודש מאי נותר כמעט ללא שינוי ועלה ב – 0.1% בלבד, מה שהוביל מספר אנליסטים לחזות כי מכיוון שבנק ישראל צפה בעצמו לעליית מדד חדה יותר (עקב עליות המחירים שגלשו מחודש אפריל), לא תהיה לא ברירה אלא להוריד את הריבית בקרוב מאוד.

למרות חוק מע"מ 0 – שוק הדיור ממשיך לרתוח

נכון, כמעט בכל טור חדשות אנו מציינים כי שוק הדירות עדיין רותח, אבל החודש יש להתייחס לזאת גם בהקשר לקריאתו של שר האוצר יאיר לפיד עוד בחודש מרץ, אשר הפצירה ברוכשים לחכות עד לראשון בספטמבר, אז צפוי החוק להיות בתוקף.

בפועל, למרות שבסופו של דבר ועדת השרים אישרה את החוק (שכעת עובר להצבעה בכנסת), לא רק שהציבור לא נרגע, אלא אף המשיך ונטל משכנתאות בהיקף של 4.45 ש"ח בחודש מאי למרות דיווחים קודמים על האטה בביקוש. ייתכן כי הסיבה לכך היא חשש מעליית מחירים נוספת והפרסומים הרבים בתקשורת על כך שגם אם החוק יעבור, הוא יהיה אטרקטיבי רק לתושבי הפריפריה (בגלל תקרת הפטור של עד 1.6 מיליון ש"ח למי ששירת בצבא), או שהקבלנים ינסו ל"קמבן" אותו על חשבון הקונים.

חדשות משכנתא - אמצע יוני 2014
חדשות משכנתא – אמצע יוני 2014

ומה בנוגע לקבוצות הרכישה?

מי שהצטרף בחודשים האחרונים לקבוצות הרכישה הפופולאריות (ולפי הערכות מדובר על לא פחות מ – 25% מרוכשי הדירות ומתוכם כ – 60% הן משפחות צעירות), מוצא את עצמו כעת בין הפטיש לסדן כאשר הסתבר כי רוכשים בקבוצות הרכישה לא יוכלו ליהנות מפטור על מע"מ מכיוון שלפי משרד האוצר, מעמדם אינו שווה לזה של הקונים דירות מקבלן.

אחת הסיבות המרכזיות להחלטת משרד האוצר היא העובדה שכיום מארגני קבוצת הרכישה לא לוקחים אחריות על החברים בקבוצה ולכן קשה להעריך את העלות הסופית של כל דירה. במשרד רוצים שהמארגנים ילוו את כל אחד מן הפרויקטים עד להשלמתו ואף יישאו באחריות פלילית אם יסתבר שהעלות שנמסרה הייתה נמוכה יותר מהעלות האמיתית מתוך מטרה להשיג את הפטור…

בפורום מארגני קבוצת הרכישה סבורים כי דרישת משרד האוצר היא מוגזמת ולמעשה מחייבת אותם להפוך לקבלנים לכל דבר ועניין. עו"ד יוסי אלישע המייצג את הפורום מציע למשרד האוצר להתבסס על דוח 0, אותו הדוח בו עושה כיום שימוש רשות המיסים על מנת לקבוע את השווי המוערך של הדירה עוד בשלב רכישת הקרקע.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן