לוגו וידר

תוכן עניינים

חדשות משכנתא – חודש מאי

לנוטלים משכנתאות קטנות קשה יותר

לפני נתוני בנק ישראל שפורסמו באתר "נדל"ן היום", עולה כי 41% מנוטלי המשכנתאות , נטלו משכנתא במימון עצמי של מעל 60% ברבעון הראשון של 2012. אבל הנתונים המעניינים ביותר הם דווקא אלו שמצביעים על כך שככל שהלוואה קטנה יותר, כך שיעור ההון העצמי גודל. יחס זה נקרא גם LTV , ואם בכלל האוכלוסייה, הוא עומד על בערך 40%, הרי שבקרב רוכשי הדירות הקטנות, שעורו הוא 55% בקירוב.

שוב אומרים שהחגיגה נגמרת

מאמר שהתפרסם היום באתר "כלכליסט" ומצטט בכירים שונים בענף הנדל"ן , גורס כי הישראלי הממוצע שלאחר המחאה החברתית, נעשה חשדן יותר בכל הקשור לקניית דירות ולקיחת משכנתאות. השיא השלילי בביקוש חל אמנם בקיץ 2011, אך השפעותיו ניכרות עד היום.

אנשי המכירות בשטח מדווחים על לקוחות בררנים יותר שמתמקחים על המחיר ועומדים על זכויותיהם. עם זאת, הם גם מוכנים להתפשר על מאפיינים כגון מספר החדרים בדירה ואפילו על המיקום, כאשר ערים כמו חדרה או יבנה כבר לא נחשבות למוקצות. זמן סגירת העסקה גם הוא נעשה ארוך יותר ועומד על חודשיים בתחילת 2012 לעומת שבועיים בתחילת 2011. כיום אף איש מכירות או סוכן נדל"ן כבר לא חושב למכור דירות באירועי אינסטנט נוצצים במרכזי הערים הגדולות.

ממצא מעניין נוסף הוא שהדרישה להון עצמי גבוה יותר דווקא העלתה את אמון הצרכנים בכך שיוכלו לממן את המשכנתא, זאת בנוסף לירידה בריבית בנק ישראל שהטיבה עם רובם של הלווים.

חדשות משכנתא - חודש מאי
חדשות משכנתא – חודש מאי

חוקרים מהאקדמיה נגד עמלת הפירעון המוקדם

Ynet  מדווח כי חוקרים מהטכניון ואוניברסיטת תל אביב טוענים כי עמלת הפירעון המוקדם של הבנקים אינה מוצדקת. החוקרים שלחו מכתב אל נגיד בנק ישראל והמפקח על הבנקים. במכתב זה נכתב כי יש להתאים את שוק המשכנתאות הישראלי למקובל בארה"ב שלאחר משבר הסאב פריים. במסגרת הרפורמה הזו, יש להגביל את גובה העמלה ותקופת הזמן בה ניתן לגבות אותה. במקרים מסוימים ,יש לאסור עליה כליל.

עוד מוסיפים החוקרים כי חוקי המשכנתא הישראלים מתאימים לתנאים הכלכליים של שנות השמונים בהן ריבית בנק ישראל לא הייתה מאוד לא יציבה, והבנקים התבססו בעיקר על התחייבויות לטווח הארוך. כיום לעומת זאת, הריבית במשק יציבה הרבה יותר והבנקים מתבססים גם על הלוואות לטווח קצר במגוון מסלולים כגון פק"מ , מק"מ וכו'. הכוונה המקורית של החוקים הייתה להגן על הבנקים מפני קריסה, אך כיום הם משיגים את המטרה ההפוכה ומהווים עול כבד בעיקר על הציבור הרחב.

לבסוף, החוקרים טוענים כי גם לקוחות אשר מודעים לעלות הגבוהה של עמלת הפירעון המוקדם, אינם מקבלים מן הבנק את גובה העמלה המתאים להלוואה אותה נטלו, אלא נאלצים להסתפק בדוגמה כללית בלבד לחישוב. זהו המקום לציין שאחד מתפקידו של יועץ המשכנתא הוא לחשוף בפני הלקוח את כל הדברים אותם הבנקים "שוכחים" להגיד ללווים.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן