לוגו וידר

תוכן עניינים

יועצי משכנתא – האומנם לא מה שחשבת?

לפני לערך כשבוע, התפרסמה באחד העיתונים הכלכליים כתבה לא אוהדת (בלשון המעטה) אודות תחום יועצי המשכנתא והייעוץ למשכנתאות. בכתבה תוארו יועצי משכנתא אשר מוצאים "פתרונות קסם" ומשתמשים בתחבולות שונות ומשונות על מנת שלקוחותיהם יוכלו לקחת משכנתא מהבנק גם אם אין להם את המקורות הכספיים לעמוד בתשלומים החודשיים השוטפים.

 מרבית פתרונות הקסם האלו מתבססים על לקיחת הלוואות נוספות על מנת לעמוד בהון העצמי הנדרש (כיום כבר כ – 40%) או שעבוד דירה נוספת (בדרך כלל של ההורים). יש גם כאלו אשר ממליצים להשתמש בהלוואת של המדינה לעסקים על מנת לממן משכנתא לדירת מגורים, פעולה שהיא אמנם חוקית, אבל לא נועדה כלל למטרה זו. הגדיל לעשות אחד מהיועצים בכתבה שהציע לתחקירנית לרכוש דירה יקרה יותר למרות שכלל לא עמדה בהון העצמי גם לדירה הזולה יותר. יועץ אחר אמנם לא הציע הצעה שכזו, אך הטעה את התחקירנית ובפועל דרש ממנה שכר טרחה כמעט כפול מזה שהוצג לה לראשונה בטענה שמדובר בזוטות לעומת הסכומים אותם תוכל לחסוך באמצעות שירותיו.

הרושם אשר יוצרת הכתבה אצל הקורא הוא שמרבית, אם לא כל יועצי המשכנתאות , חושבים קודם כל כיצד לספק ללקוח פתרון מיידי "אינסטנט",  אך לאחר מכן מפקירים אותו לחסדי הבנק כשמלבד ההחזר החודשי, עליו לעמוד גם בתשלומים של החזרי ההלוואות הנוספות שלקח. ההחזר הכולל הוא לעיתים קרובות גדול הרבה יותר מהנטל אותו יכולים זוגות צעירים לשאת.  במילים אחרות, מדובר בשוק פרוץ שבו עושים כל דבר חוקי, גם אם הוא מסריח עד למרחקים והמטרה מקדשת את האמצעים.

יועצי משכנתא - האומנם לא מה שחשבת
יועצי משכנתא – האומנם לא מה שחשבת

האמנם?

מבט מעמיק יותר בכתבה מבהיר שלא הכול שחור ולבן, והיו גם לא מעט צדיקים בסדום אשר הסבירו ללקוחות את הסיכונים הרבים הכרוכים בנטילת משכנתא בצורה שכזו. חלק מהם אף ייעצו לחכות עם המשכנתא ולקחת אותה רק כאשר הבסיס הכלכלי יהיה יציב יותר.

כך או כך, יש להבהיר מעל לכל ספק כי יועץ משכנתאות ישר ואחראי דואג בראש ובראשונה לאינטרסים של לקוחותיו גם לטווח הארוך ולא אמור בשום פנים ואופן לספק פיתרון בכל מחיר. למעשה, ייעוץ משכנתאות טוב אמור לגרום להורדת ההחזר החודשי מבלי להעלות אותו בכל מיני אמצעים עקיפים ולהטוטים שונים ומשונים . במידה והתנאים אינם מאפשרים לקיחת משכנתא , תפקידו של היועץ להבהיר זאת ללקוח . מנוקדת מבטו של הלקוח, עליו להבין כי כאשר הוא מתחיל בתהליך הייעוץ, הוא עלול לקבל תשובה שלילית גם אם כבר שילם  כסף עבור הייעוץ.

בהקצנה מסוימת, ניתן להשוות זאת למצב שבו חולה עומד בפני מספר אפשרויות טיפול והרופא אינו טורח להסביר לו את הסיכונים הכרוכים באפשרויות השונות כלל. האם הייתם מתארים לעצמכם רופא ישר שירשה לעצמו לקחת את האחריות הזו ולסכן את בריאותו של החולה? כמובן שלא!

אצלנו בוידר משכנתאות אנו דואגים קודם כל לטובתו של הלקוח ועובדים מולו בשקיפות מלאה. לא נעשה דבר אשר יפגע בו או יסכן את עתידו הכלכלי ותפקידינו הוא למצוא את הפתרון הטוב והמשתלם ביותר תוך כדי התחשבות במצב הקיים ומצבו  הכלכלי הנוכחי של הלקוח. 

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן