לוגו וידר

תוכן עניינים

מהפך בעולם המשכנתאות

בשורה חדשה ללווי המשכנתאות

מיחזור משכנתאות מתייחס ללווים המחליטים למחזר את המשכנתא שלהם מכיוון שהריבית במשק ירדה. במקרים כאלה, תכנון ההון של הבנק נפגע ולכן הבנק דורש עמלה גבוהה יותר כפיצוי. בנק ישראל הורה על שינוי שמטרתו לסייע בעיקר ללווים שקיבלו משכנתא בריבית גבוהה יחסית, הנחשבים חלשים מבחינה כלכלית. עד היום, העמלה חושבה לפי ההפרש בין הריבית המקורית לזו שלאחר המיחזור.

לאחר השינוי, ההפרש יחושב מגובה הריבית המקורית, או זו שהוצעה על המשכנתא בחודש בו היא נלקחה – הנמוך מבין שתי האפשרויות. אי לכך, לווים שהריבית עבור המשכנתא שלהם הייתה גבוהה מהממוצע יזכו לעמלה נמוכה יותר, בעוד אלו שלקחו ריבית נמוכה, לא ינזקו וגובה הריבית לא ישתנה. התיקון בחוק מאפשר ביקוש רב יותר למיחזור משכנתאות, אותו ניתן כבר לראות בדוחו"ת הבנקים של 2014.

 מהפך בעולם המשכנתא

סקר הלמ"ס על נתונים פיננסיים בישראל

הסקר, שהתפרסם במהלך חודש פברואר 2015, מצא כי 3% ממשקי הבית בישראל אינם בעלי חשבון בנק. חצי ממשקי הבית בעלי חשבון בנק דיווחו על מצב של משיכת יתר (אוברדרפט) לפחות בחודש אחד מהשנה החולפת, כאשר 34% מתוכם מדווחים על מצב של משיכת יתר יחסית קבוע. בבתים בהם יש ילדים הסיכוי למצב של אוברדרפט עולה. כשליש ממשקי בית במצב של משיכת יתר קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק לגבי חריגה ממסגרת האשראי, וכשישה אחוזים מדווחים על חסימת חשבון הבנק בעקבות החריגה. כשליש ממשקי הבית מדווחים על משכנתא פעילה או הלוואה לצורך שיפוצים / בנייה. עלייה בהכנסה החודשית למשק בית מעלה את הסיכוי למצוא בו משכנתא, כמו גם עלייה בגיל של בעלי משק הבית. שליש ממשקי הבית מדווחים על הלוואות שאינן משכנתא, כאשר רוב ההלוואות המדווחות הן מהבנק. כמו כן, ככל שההכנסה החודשית עולה, כן עולה הסיכוי לתוכניות חיסכון וקרני השתלמות שקיימים במשק הבית.

מהפך בעולם המשכנתאות
מהפך בעולם המשכנתאות

משרד האוצר לטובת האזרח – מהיום אין צורך לחדש את ביטוח החיים בעת מיחזור משכנתא

כשלוקחים משכנתא, מחייבים הבנקים את הלווים לרכוש, כולל ביטוח חיים לכיסוי המשכנתא במצב של מוות חלילה. עד היום, מיחזור משכנתא חייב את הלווים לבטל את פוליסת ביטח החיים ולרכוש חדשה, כולל חיתום רפואי מחדש. המשמעות של זה הייתה בדרך כלל עלייה בגובה ביטוח החיים בשל עלייה בגיל המבוטחים ולעיתים אף הדרדרות במצבם הרפואי. ההוראה החדשה שפרסם משרד האוצר מחייבת את חברת הביטוח בה נרכש ביטוח החיים, לספק את כיסוי הביטוח הקיים בתנאים הקיימים, ללא צורך בחיתום רפואי מחודש.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן