לוגו וידר

תוכן עניינים

סקירת שוק הנדלן

בחודשים האחרונים, מרגישים רוכשי הדירות הפוטנציאלים מבולבלים למדי, ובצדק : מצד אחד מספרים להם שמחירי הנדל"ן בירידה, אך בפועל מחירי הדירות עדיין גבוהים יחסית. כמו בכל מצב של חוסר וודאות, סביר להניח שהאמת נמצאת שם באמצע, ומחירי השוק הריאליים אכן ירדו, אך לא בקצב חד כל כך , כפי שאפשר להתרשם מהפרסומים בתקשורת.

יריד הנדל"ן כמקרה מבחן

בתחילת החודש התקיים יריד ה – "נדלדיאדה" במתחם געש, ולמרות שלא מעט קבלנים הגיעו לשם במטרה לסגור עסקאות, בסופו של דבר רק כמאה משפחות מתוך 3,200 שביקרו ביריד, אכן חתמו על חוזה. ההערכה היא שההנחות שניתנו במהלך המשא ומתן עמדו על שיעור של 2-3%, ובמונחים ריאלים, מדובר על סכומים שנעו בין 50,000 ל – 100,000 ש"ח. חלק מהקבלנים טוענים שביחד עם ההנחה הראשונית ממחיר השוק איתה הגיעו ליריד, נוצרו פערים של עד 250,000 ש"ח. עם זאת, מרבית הקבלנים דווקא מרוצים מאחוז הקונים וכנראה שגם הם מבינים ששיא הבועה של השנים האחרונות כבר מאחוריהם.

מנקודת המבט של הקונים, חלקם לא הצליחו למצוא נציגים מהערים בהן כיוונו לרכוש דירות כגון ראשון לציון שיוצגה על ידי יזם אחד בלבד. אחרים טענו שההנחות בפועל נמוכות יותר ממה שמציעים הקבלנים, והנחות כאלו ניתן למצוא גם במכירות "חיסול" רגילות של קבלנים הרוצים להיפטר מדירות בכל מחיר.

 

מגמות נוספות בשוק

מסקירת הפרסומים בתקשורת מהימים האחרונים, עולות עוד מספר מגמות מעניינות הצפויות להתעצם גם בהמשך השנה:

חזרה לדירות הקטנות : בעוד גודל הדירה הסטנדרטית למשפחה ממוצעת עמד בשנים האחרונות על 4-5 חדרים, נראה שבעקבות המצב, רואים גם חזרה מסוימות לדירות בנות שלושה חדרים בלבד. הקבלנים מבינים שכוחות השוק לעיתים חזקים מהם, ועדיף למכור דירות קטנות יותר במחיר נמוך מאשר לא למכור בכלל… מנתונים של ערוץ, רק במהלך שנת 2011, חל זינוק של 42% בבניית דירות כאלו, וכאמור , המגמה הזו צפויה אף לגדול בשנה הנוכחית. כמו כן, מרבית הבנייה מתבצעת בערים הגדולות כגון ירושלים ותל אביב (בה גם קיים פערי המחירים הגדולים ביותר בין הדירות הקטנות לגדולות). 

בנוסף, מעניין לציין כי למגמה הקודמת של בניית דירות 4-5 חדרים, היו אחראיים לא רק הקבלנים עצמם, אלא גם הרשויות שרצו למשוך אליהן משפחות מבוססות ובדרך לגרוף את מיסי הארנונה הגבוהים. כעת גם הן מבינות שאין בררה, אלא לגוון יותר את התמהיל.

דרום תל אביב – פנינת הנדל"ן החדשה? – אם עד לפני כמה חודשיים, היה נדמה כי בוגרי המחאה החברתית בורחים מהעיר הגדולה אל הפריפריה, הרי שעכשיו ניכרת מגמה לחזור דווקא אל שכונותיה הדרומיות. מסתבר שלמרות שהביקוש לדירות באזור זינק בלא פחות מ – 17%, הרי שהמחירים נשארו שפויים יחסית לשאר חלקי הארץ, אולי בגלל שהאזור היה נתון בשינה עמוקה בשנים האחרונות. הקבלנים בשטח מדברים על התנפלות של ממש ובניית מואצת של דירות, חלקם בפרויקטים של שיכון בינוי. כך ניתן למצוא דירות חדשות בגודל חמישה וארבעה חדרים במחירים הנעים בטווח שבין 1.3 ל – 1.8 מיליון ש"ח (בהתאם לשכונה). עם זאת , חשוב לדעת שלפי כל ההערכות, המשך הביקוש הגובה באזור, יוביל שוב לעליות מחירים.

סקירת שוק הנדלן
סקירת שוק הנדלן

שוק הנדל"ן והמשכנתא שלכם

מגמת "ההתכווצות" בשוק הנדל"ן צפויה להשפיע באופן עקיף גם על שוק המשכנתאות ולהקל על הלווים לקבל משכנתא על סכומים נמוכים יותר באופן משמעותי ממה שהיה מקובל עד כה. גם מכשול ההון העצמי צפוי להפוך להיות מכשיל פחות.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן