לוגו וידר

תוכן עניינים

פחות משכנתאות, יותר רווחים

מנתונים שפרסם אתמול בנק דיסקונט למשכנתאות, עולה כי ברבעון הראשון של השנה, חלה ירידה של 47% בנטילת משכנתאות לעומת הרבעון המקביל אשתקד. לפי ההודעה הרשמית של הבנק, האשמה העיקרית היא המחאה החברתית. בבנק חוזים גם כי הירידה הצפויה במחירי הנדל"ן תהיה מתונה יחסית , בשיעור של כ -10% בלבד לפי ההערכה. ולמרות הירידה בהיקף הפעילות, רווחי הבנק למעשה עלו הודות להפרשי ריבית , הכנסות מימון והפרשה להפסדי אשראי.

בבנק לאומי למשכנתאות הסיפור דומה, עם ירידה של 25% בהיקף הפעילות, אך עליה של 18% ברווחים. וגם כאן, הגידול נובע בעיקר מהריביות, אך גם מהקטנת ההוצאות של הבנק.

לצד הקווים המשותפים בדוחות הרבעוניים של שני הבנקים, יש לציין כי שניהם יתמזגו בקרוב עם בנק האב (דיסקונט ולאומי), וכך לא יוותרו יותר בארץ בנקאים עצמאיים למשכנתאות.

העתיד וורוד

למרות הירידה בהיקף הפעילות, בבנקים למשכנתאות לא מודאגים : לפי מנכ"ל דיסקונט למשכנתאות , אתי לנגרמן, כבר כעת רואים שהביקוש לנטילת משכנתאות עולה בחזרה. גם שיטת המיסוי החדשה על דירות להשקעה, יביא לכך שמשקיעים רבים יירצו להיפטר מהדירות הנוספות שבידם וכך ייוצר גידול נוסף בנפח העסקאות.

מעבר לכך, עליית המדד בשיעור של 1.3% בשני החודשים האחרונים, הביאה לכך שרווחי הבנקים צפויים לעלות עוד יותר, ואלו שיסבלו מכך הם כמובן הקונים שלקחו משכנתאות צמודות בצפייה למדדים נמוכים הרבה יותר. בהתאם לעליות מבדד, הבנקים צפויים להכריז על עליה של 0.1% בריבית העוגן במסלולי משכנתא בריבית משתנה.

פחות משכנתאות, יותר רווחים
פחות משכנתאות, יותר רווחים

ויש גם מבצעים

לאור נתוני הבנקים וגם הקשחת התנאים להלוואת עתידיות עליהן דיווחנו לפני מספר ימים, מעניין לשמוע על פתרונות יצירתיים, ולאו דווקא מצידם של הבנקים : חברת שיכון ובינוי הודיעה בשבוע שעבר על הצעה מפתה במיוחד במהלכה היא תחזיר לרוכשי הדירות בפרויקטים שלה, את רוב הריבית שישלמו לבנק לאומי. (בעלת החברה, שרי אריסון, מחזיקה בבנק הפועלים המתחרה).

מי שייטול מבנק לאומי משכנתא של עד חצי מיליון ש"ח ל – 15 שנה, ישלם ריבית של 1% בלבד , והשאר יכוסה על ידי שיכון ובינוי. המשכנתא תהיה קבועה , אך תוצמד למדד. ההערכה היא כי מדובר ב – "הנחה" של 2.5 אחוז לעומת הריבית הממוצעת של 3.5% בבנק.

ההצעה אינה תקפה לזמן רב, והיא תסתיים בעוד קצת פחות מחודש, ב – 15 ליוני. לפי סמנכ"לית שיכון ובינוי, המבצע גובש לאחר שבחברה הבינו שגם אם יורידו את מחירי הדירות עצמם, הפחד הבסיסי של הקונים מהמשכנתא עדיין יישאר בעינו. לפיכך, הם החליטו כי מדובר בנקודת התורפה בה יש לעזור לצרכנים. ואכן, עד כה, מרבית הקבלנים העדיפו לתת הנחות על הדירות עצמן, צעדים שכנראה לא היו אפקטיביים מספיק.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן