לוגו וידר

תוכן עניינים

ריבית ספטמבר ללא שינוי, מחירי הדירות עדיין חמקמקים

בעוד ריבית ספטמבר נותרה שוב ללא שינוי, הנתונים החודשיים מראים על עליה נוספת במחירי הדירות וקשה עדיין לחזות על אילו רמה יתיצבו המחירים בעתיד

אתמול נודע כי גם החודש תישאר ריבית בנק ישראל ללא שינוי ותעמוד על 1.25%. זהו החודש השלישי ברציפות בו הריבית נשארת על כנה, וזאת לאחר ירידה של 2% בתקופה של קצת פחות משנתיים (23 חודשים ליתר דיוק). במידה ובנק ישראל היה מוריד את הריבית, הוא אמנם היה גורם להפחתה בתשלומים על המשכנתא במסלולי הריבית המשתנה,  אך כפועל יוצא מכך, גם מגביר את הביקושים בשוק הדיור, ולכן בטווח הארוך הייתה מתרחשת דווקא עליית מחירים נוספת.

מרבית ההערכות בשוק מדברות על כך שבנק ישראל יוריד את הריבית פעם נוספת רק בתרחיש שבו הדולר ירד אל מתחת ל – 3.45 ש"ח וייקשה מאוד על היצואנים הישראלים.

מחירי הדירות עלו ב – 0.5%

למרות שמדד המחירים לצרכן בחודש יולי עלה ב – 0.3% בלבד ובהתאם לתחזיות האנליסטים, הרי שמדד מחירי הדיור כשלעצמו עלה עליה חדה של אחוז שלם. כמו כן, "מדד שירותי הדיור" שעוקב אחרי חוזי שכירות חדשים, עלה בעצמו ב – 1.3%, נתון שלמעשה מראה על כך שמחירי השכירות ממשיכים לעקוב אחרי המגמות בשוק הדירות למכירה, אם כי בשיעורים מתונים יותר.

ריבית ספטמבר ללא שינוי, מחירי הדירות עדיין חמקמקים
ריבית ספטמבר ללא שינוי, מחירי הדירות עדיין חמקמקים

ואולי מחירי הדירות דווקא יורדים?

לצד הנתונים הלא משמחים, במיוחד עבור משפחות צעירות, מנתונים אחרים המפורסמים על ידי הלמ"ס, עולה כי דווקא חלה ירידה במחירי הדירות של 1.3% בין הרבעון הראשון והשני של 2013. לכן, גם הנתונים הלא סופיים המצביעים על כך שבין הרבעון השני והשלישי חלה שוב עליה של מחצית האחוז, עדיין מראים על ירידה כוללת של מחירי הדיור בשנת 2013, כאשר ירושלים, מחוז הצפון ותל אביב (לא כולל יתר גוש דן) ספגו את הירידות החדות ביותר.

חשוב לציין כי למרות מגמת הירידה המתונה, מוקדם עדיין לשמוח : אחרי הכול, כאשר משווים את מחירי הדירות כעת למחיריהן לפני שנה, עדיין מדובר בעליה משמעותית של 6.3%, והעליה החדה ביותר היא דווקא בדירות הקטנות יותר. עובדה זו רק מראה עד כמה קשה לצעירים היום לרכוש דירה מרווחת של 3 ו – 4 חדרים.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן