לוגו וידר

תוכן עניינים

שווה לגור בפריפריה (למרות מחירי הדלק העולים)

מימון רכישת בית או דירה מעולם לא הייתה משימה קלה במיוחד, עם או בלי משכנתא. אם חשבנו שמחירי הדירות עומדים לרדת, הרי שמחירי הדלק העולים כנראה יגרמו למעבר של ריכוזי אוכלוסיה חזרה אל הערים, דבר שבהחלט עלול להפוך את המגמה הנוכחית של ירידת המחירים בשל הביקוש שיגבר.

ולמרות זאת, מי שעדיין לא ויתר על החלום לגור מחוץ לעיר ועומד בקריטריונים של מחוסרי דיור, כדאי שיבדוק את האפשרות לקבל מענק של לא פחות מ – 100,000 ¤ אם יבחר לגור בפריפריה.

מדובר  ביוזמה חדשה יחסית של שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס שנכנסה לתוקף באמצע 2011 ומעניקה למחוסרי דיור מענק שני על סך 40,000 ¤. ביחד עם המענק המקורי המתקבל ממשרד הבנוי והשיכון על סך 60,000%, מדובר כאמור במענק כולל של 100,000 ¤. החלק השני של המענק נועד לתרום לחיזוק ופיתוח התשתיות בישובי הפריפריה. למידע נוסף על משכנתא לזכאים.

המגבלות העיקריות אליהן יש לשים לב הן שהדירה חייבת להיות באחזקת הזכאים לפחות לעשר שנים. כמו כן, על הקבלן לסיים את בנייתה בתום 26 חודשים לכל היותר.

מעבר לכך, מכיוון שהמענק מיועד לחסרי דיור, הוא חל על בניית דירה ראשונה בלבד.

 

"חסכו לי הרבה כסף. ממליץ." – יאיר אפלד

שווה לגור בפריפריה (למרות מחירי הדלק העולים)
שווה לגור בפריפריה (למרות מחירי הדלק העולים)

היכן מתקיימת התוכנית?

נכון לעכשיו – התוכנית מתקיימת בישובים הבאים : אופקים, בית שאן, בועיינה-נוג'ידאת, דימונה, טבריה, חורה, ירוחם, כרמיאל, כפר מנדא, מגדל העמק, מעלות תרשיחא, יפיע, מצפה רמון, נהריה, נחף, נצרת, נצרת עילית, נתיבות, סח'נין, עכו, ערד, צפת, קרית שמונה, רהט, שדרות, חצור הגלילית, אל-סייד, שלומי. כל ארבע שנים, ישובים חדשים יכולים להצטרף לתוכנית, אך הדירוג הכלכלי של היישובים החדשים לא יכול לעלות על שמונה.

כפי שניתן לראות, הרשימה כוללת מבחר רב של יישובים בצפון ובדרום, ואין שום העדפה לאזור גיאוגרפי מסוים.

מענק לזוגות צעירים

וכיצד כל זה משפיע על המשכנתא ?

שאלה מצוינת! המענק המתקבל מן הממשלה למעשה מקל על זוגות צעירים לקבל משכנתא מן הבנק וזאת מכיוון שההון העצמי שלהם גדל. כפועל יוצא מכך, גם סכום ההלוואה עצמו קטן , והלחץ הכלכלי שנוצר עקב התשלום החודש קטן גם הוא.

מעבר לכך, השר אטיאס עצמו כבר הכריז מספר פעמיים כי הוא פועל להעברת חוק "סבסוד משכנתא" בכנסת בתמיכתם של חברי כנסת מהמפלגות החרדיות. החוק אמור לאפשר ללוקחי משכנתא לקבל הלוואה נוספת מן הבנק , כאשר ההלוואה הזו תהיה בריבית מקסימלית של 4% לכל היותר. בנוסף, המדינה תשתתף במימון המשכנתא עצמה עד לסכום של 800 ¤ בחודש. למרבה הצער, נראה כי כרגע חקיקת החוק נתקלת בקשיים עקב לחץ מצד משרד האוצר.

 

"תודה רבה על הליווי הצמוד והמקצועי. יותר טוב לא יכולתי לבקש!" – אלכס פרומן

 

יש גם חסרונות?

למען האמת, כן… מעבר לכך שמי שזו לא הדירה הראשונה שהוא רוכש לא זכאי למענק, מעבר של יותר ויותר זוגות לפריפריה דווקא עלול להגדיל את הביקוש לדירות ועקב כך להעלות את מחיריהן. בעלי דעה נוספים בשוק הנדל"ן טוענים שהחיסכון הכספי מתקזז עם עלויות התחבורה היקרות יותר בפריפריה (והרי הזכרנו כבר את מחירי הדלק…). מעבר לכך, השכר הממוצע בפריפריה הוא נמוך יותר לעומת השכר במרכז, וזהו עוד קיזוז הפועל לרעתם של מקבלי המענק.

ולמרות זאת, מי שלא פוחד מהרפתקה והתרחקות מהגרעין המוכר והמקובע של מרכז הארץ, יכול למצוא שמדובר בהצעה משתלמת  וגם בכזו שטומנת בחובה את מימוש החזון הבן גוריוני להפרחת השממה.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא
House Insurance 419058 640
מה זה לוח סילוקין למשכנתא?

המציאות של ימינו מכתיבה את הכללים שלה וביניהם נטילת הלוואת משכנתא באם מעוניינים לקנות נכס למגורים. בתהליך קבלת משכנתא קיימים שיקולים שונים שמובילים לבחירה הנכונה

המשך קריאה
מה יוריד את מחירי הדירות?

בעוד הממשלה הציגה את הורדת המע"מ לרוכשי דירה ראשונה כהישג ויישום של תוכנית ארוכת טווח, רבים תוהים אם לא מדובר בצעד פופוליסטי שדווקא יגרום לנזק בטווח הרחוק.

המשך קריאה

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן