איך לוקחים, מתי לוקחים ומה הכללים ללקיחת משכנתא?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאחר שמחירי הדירות גבוהים בארץ ומרביתנו לא יכולים לרכוש דירה במלוא הסכום, הדרך היחידה כן לרכוש את אותה דירה ולהגשים את החלום הוא על ידי לקיחת הלוואת משכנתא מהבנקים. על מנת לא לעשות טעויות, יש לפני הכול להתייעץ עם חברות המספקות שירותי ייעוץ משכנתאות. חברות כאלה יראו את האינטרס שלכם לנגד עיניהם ויתאימו לכם את המסלול הכי טוב להלוואת המשכנתא שתצטרכו, כך שתוכלו לעמוד בהצלחה בתשלומים החודשיים לבנק.

מהו תמהיל המשכנתא המומלץ?

בהתאם להכנסות ולהוצאות צפויות, נוצר תמהיל המשכנתא המומלץ ביותר. בנוסף, יש גם התחשבות בקריטריונים נוספים כמו, הרחבת המשפחה בעתיד, הוצאות על גנים ובתי ספר, הכנסות לא צפויות, מצב של פיטורין מהעבודה ועוד. את תמהיל המשכנתא יבנה עבורכם יועץ המשכנתאות שתיקחו. הוא גם ילווה אתכם לאורך כל התהליך, כלומר עד חתימת הסכם המשכנתא ואפילו מעבר – אם תרצו לבצע תהליך של פירעון משכנתא או מחזור משכנתא.

מתי לוקחים משכנתא?

לוקחים משכנתא בזמנים בהם יש ירידה של מחירי הדירות או שיש כל מיני פרויקטים חדשים ששווים בדיקה ואפילו השקעה כמו למשל, פרויקטים של תמ"א 38, פינוי בינוי וכו'. מדובר על פרויקטים שרק מגדילים את השווי של הנכס. כמו כן, יש גם מצבים שמומלץ להמתין עם לקיחת המשכנתא. מצבים כאלה יכולים להיות קשורים גם למצב האישי משפחתי של הזוג. לדוגמה, אם יש בעיות עם מקום העבודה, צפויים פיטורים, צפויות הוצאות משמעותיות וכו'. בכל מקרה, אין למהר כשמדובר על לקיחת משכנתא. מדובר בהלוואה הכי גדולה שתיקחו במהלך החיים שלכם. על כן, יש מקרים מסוימים בהם שווה לרדת מרכישת הדירה ולקיחת המשכנתא ולהמתין לזמנים טובים יותר.

איך לוקחים, מתי לוקחים ומה הכללים ללקיחת משכנתא
איך לוקחים, מתי לוקחים ומה הכללים ללקיחת משכנתא

שאלות ותשובות בנושא משכנתא

מה תדרשו להציג לבנק לטובת בדיקת זכאות למשכנתא? עליכם להצטייד בתלושי שכר ודפי חשבון בנק של לפחות 3 חודשים אחורה.

מהו גובה ההחזר החודשי? ההחזר החודשי של הלוואת המשכנתא לא יכול להיות גבוה יותר משליש מהמשכורת נטו.

האם קיימות עלויות נוספות להלוואת המשכנתא? כן. העלויות הנלוות הן: ביטוח חיים ומבנה, מס רכישה, עמלות פתיחת תיק, הערכת שמאי, ייפוי כוח נוטריוני. כמו כן, עליכם לקחת בחשבון עלויות נוספות כמו: שכר טרחת עו"ד, עמלת תיווך, שיפוץ הנכס וכו'.

מהם מסלולי המשכנתא המוצעים כיום? מסלול משכנתא לא צמודה בריבית פריים, מסלול משכנתא בריבית קבועה צמודה למדד, מסלול משכנתא בריבית קבועה לא צמודה, מסלול משכנתא בריבית משתנה צמודה למדד, מסלול משכנתא צמודה לאירו/דולר.

האם הריבית וההחזר החודשי הם הדברים הכי חשובים בבחירת המשכנתא? לא בהכרח. עליכם לעשות סקר שוק בין כל הבנקים וזאת על מנת שתשיגו את הריבית הכי טובה (כלומר הכי נמוכה). לאחר מכן, הבחירה תהיה באופציה עם ההחזר החודשי הנמוך ביותר.

האם כדאי להתייעץ עם יועץ המשכנתאות בבנק לגבי המשכנתא? לא. זאת משום שהאינטרס שלו הוא האינטרס של הבנק. חשוב לו שלבנק יהיה רווח מקסימאלי מכל העסקה. מה שמומלץ הוא לקרוא מידע באינטרנט וכמו כן לבחור ביועץ משכנתאות פרטי עם ניסיון בתחום וכזה שיש עליו המלצות. זה יכול להיות יועץ פרטי או יועץ מטעם חברה פרטית המספקת ייעוץ משכנתאות.

שורה תחתונה

מומלץ לבדוק לעומק וביסודיות את פרטי העסקה. לא משנה אם אתם לוקחים משכנתא עבור דירה בפרויקט חדש או קונים דירה יד שנייה מאדם פרטי. מדובר על סכום כסף שנאמד בכמות מאות אלפי שקלים ויותר. היעזרו באנשי המקצוע המתאימים ותוודאו שאתם עושים עסקה שתהיה משתלמת עבורכם.

אולי יעניין אתכם גם?

 

 

מאמרים נוספים בנושא
משכנתא לזוגות צעירים

אתם מאוהבים וצעירים ורוצים כבר לקנות את הדירה הראשונה שלכם. קודם כל עליכם להחליט אם המצב הכלכלי שלכם אכן מאפשר זאת. לאחר מכן יהיה עליכם

המשך קריאה
טיפים לבעלי משכנתא

מתכננים לקחת משכנתא לרכישת בית חדש? לפניכם מספר טיפים חשובים שיעזרו לכם להכיר את תהליך קבלת המשכנתא ולהבין כמה מהמונחים החשובים הקשורים לקבלת ההלוואה מהבנק,

המשך קריאה
מה זה תמהיל משכנתא?

רכישת דירה חדשה היא השקעה כספית רצינית ביותר. המשכנתא היא הלוואה שנלקחת על מנת לרכוש נכס או קרקע. בדרך כלל תקופת המשכנתא היא ארוכה ונמשכת

המשך קריאה