לוגו וידר

תוכן עניינים

איך להתמודד עם המשכנתא בתקופת הקורונה?

משבר הקורונה, מגיפה עולמית. תפסה אותנו באמצע החיים. אין טיסות לחו"ל,  אין מסגרות לילדים, אין חתונות, אין קניונים, כמעט ולא היה פורים, וליל הסדר יערך באופן מצומצם. יש ניתוק. סבים וסבתות יושבים בבית, הנכדים בבית אחר, כולם יושבים בבית. נכון ליום כתיבת כתבה זו, אנחנו עדיין בעיצומו של המשבר. עוד לא הגענו לפיק החולים בישראל. עוד לא הגענו לשיפור. אנחנו בבידוד חברתי. חלק עוד בבידוד ביתי.

14 יום. המשק עצר. בתי עסקים נסגרים. אנחנו באמצע החודש. תרבות האשראי. בישראל חיים על אשראי. לרוב גדול מהישראלים יש משכנתא. אנחנו באמצע החודש. מה יקרה עם כלל התחייבויות האשראי שיש לשלם בתחילת החודש הבא? ובראש ובראשונה, המשכנתא. 

צפו במאיר וידר מסביר על התמודדות המשכנתא בתקופת הקורונה

אנו מקבלים המון פניות מכם הלקוחות הנאמנים שלנו, שמבקשים את הייעוץ שלנו בכל מיני נקודות חשובות בנוגע למשכנתא, בעידן הקורונה. ריכזנו לכם מספר שאלות ואת התשובות עבורם:

שאלה: בשל המצב יצאו הבנקים למשכנתאות בהצהרה כי ניתן להקפיא את תשלומי המשכנתא לתקופה של 3 חודשים, ללא תשלום של ריבית עבור ההקפאה. לאור המצב, האם זה כדאי? 

תשובה: אז זהו, שלא. מי שיש לו את היכולת כרגע לשלם, עדיף שימשיך לשלם, אין מה להקפיא. יש לשמור את האופציה הזאת לעתיד, אנו רק חודש מרגע שהתחילה מגפת הקורונה, צריך להמשיך לראות מה יוליד יום, להיות עם היד על הדופק, ולכן מי שיכול כרגע לעמוד בתשלומים הללו, אין לו מה להשתמש בכלי הזה כרגע. בנוסף, חשוב לשים לב, זה לא הזמן להחלטות משנות חיים. לא כדאי לקחת התחייבויות גדולות מידי כרגע. לא כדאי לשנות שום דבר קיים שאנחנו יודעים שאנחנו יכולים לעמוד בו. כרגע כדאי פשוט להמתין להיות סבלניים ולחכות לראות.

איך להתמודד עם המשכנתא בתקופת הקורונה
איך להתמודד עם המשכנתא בתקופת הקורונה

שאלה: האם זאת תקופה טובה לקחת משכנתא? 

תשובה: לקיחת משכנתא תלויה בשקלול של מספר גורמים יחד. קודם כל, הנחיצות, כפי שציינו קודם, אין זה הזמן להחלטות גדולות, האם קיים נכס שלשמו אנו חייבים כעת לקחת את המשכנתא? אם כן, אנו ממליצים בחום לפנות ליועץ משכנתאות שיוכל לבחון את כלל הנתונים היבשים: סכום כסף ראשוני, סכום המשכנתא שיש לקחת, טווח החזרים שמתאים לכם, החזר חודשי שמתאים לכם, ויוכל לכוון אתכם כיצד לבנקים.

לחצו כאן לעוד מידע על ייעוץ משכנתא

חשוב לציין, כי יועץ משכנתאות עובד עבורכם ואינו מייצג בנק ספציפי, מה שיכול בהחלט לסייע בקבלת ההצעה הטובה ביותר, אל לנו לשכוח כי מדובר בהלוואה הגדולה ביותר בדרך כלל עבור תא משפחתי. חשוב להתחיל את משא ומתן בנושא מסלולי המשכנתא הקיימים במטרה לקבל את המסלול הטוב ביותר עבורכם. מעבר לזה, יועץ ההשקעות יעזור לכם גם במחשבות איך "לצאת מהקופסא" ואולי לחשוב על דרכים אחרות לקבל את המימון לרכישת הדירה, הלוואה מהמשפחה, הלוואה אחרת בתנאים מסוימים שהיא לא משכנתא.

שאלה: אנחנו רוצים למחזר את המשכנתא שלנו, האם זה הזמן הנכון? 

תשובה: בגדול, מחזור משכנתא, אם מבוצע בדרך הנכונה, יכול לחסוך לכם הרבה כסף, כסף שאם אתם נשארים במסלול המשכנתא הנוכחי שלכם, לא תחסכו. האם זה העיתוי הנכון? גם פה מדובר בהחלטה גדולה, ולכן חשוב לשקלל מראש את כל הנתונים של הכדאיות. יועץ משכנתאות יכול לשבת אתכם, להבין מהם הצרכים שלכם, האם מטרת המחזור היא לשם הגדלה או הקטנה של התשלום החודשי? מהו המסלול החדש שניתן לקבל כרגע מהבנקים, מהי הריבית, האם היא אכן משתלמת יותר ממה שהיתה? האם מדובר בסיבות אחרות, ועל פי זה, ישב אתכם על הפתרון המתאים. חשוב לציין, כי חלק מהתהליך של שחזור משכנתא כולל תשלום החוב שנותר מהמשכנתא הקודמת, הנעשה באמצעות המשכנתא החדשה הנלקחת.

שאלה: רוצים למכור את הדירה, האם העיתוי נכון עכשיו? מה עושים עם המשכנתא? 

תשובה: מדובר בשאלת השאלות, למרות מצב הקורונה שהשבית אותנו, שקטע את השגרה שלנו, יש עדיין החלטות חשובות שצריך לקבל, וחלקן לא סובלות דיחוי. לדוגמא, בדיוק בתחילת החודש לפני כל הבלאגן, חתמתם על חוזה לדירה חדשה, ברכות!. הדירה הנוכחית אמורה להימכר טרם המעבר לדירה החדשה וכדי לממן את התשלומים עבור הדירה החדשה, יש לוחות זמנים דחוקים, ולכן צריך להתחיל בתהליך מכירה. כרגע, לפי איך שאנחנו רואים את זה, המשק הולך לכיוון לא ידוע, ולא ברור לכמה זמן. לא בטוח שזאת התקופה הנכונה להציע את הדירה למכירה, אם אפשר להמתין עד שיתבהר המצב, עדיף.

אפשר לחשוב על הפתרון של לקחת משכנתא נוספת, כרגע בשביל לשלם עבור הדירה החדשה, או הלוואה רגילה מהבנק, וזאת עד שהמצב יתבהר והמשק יתרומם קצת, ויהיה ניתן לבצע את תהליך המכירה ביעילות וזריזות יותר, וגם לקבל את המחיר המתאים לכם.
יועץ משכנתאות יכול לבחון אתכם את כלל האופציות הקיימות, ומה עדיף לשלב במקרה המורכב הזה. אם לא מסתדר לכם לחכות, וחייבים למכור, יש כמה דברים שאנו תמיד ממליצים לבצע והם רלוונטיים גם עכשיו. האם הדירה אטרקטיבית לקנייה? האם היא שופצה לאחרונה? האם היא מסודרת? יש כאלה שיוצאים מהדירה לזמן מסויים לצורך שיפוץ שלה, או מבצעים את השיפוץ תוך כדי הישארות בדירה. אפילו שיפוץ מינימלי או סידור מחדש, יכול לסייע כאן להביא קונים פוטנציאליים.

שאלה: עקב המצב, החלטנו לעשות קצת סדר, וחלק מזה, הוא לבדוק את תשלומי ומסלול המשכנתא שלנו, האם יועץ משכנתאות יכול לעזור בתקופה שכזאת?  

תשובה: בוודאי שהוא יוכל. גם בתקופה של אי וודאות במשק, כמו שאנחנו נמצאים בה כעת, יוכל יועץ המשכנתאות לשבת עם כלל הנתונים הרלוונטיים (הוא ינחה אתכם איזה נתונים ומסמכים עליהם להשיג) תוכלו לשבת איתו לקבל הסברים ברורים על מה וכמה אתם משלמים, אם כדאי להשאיר את המצב כרגע כמו שהוא, או שאולי כדאי לשנותו, לדוגמא: לקחת הלוואה בתנאים מועדפים לצורך תשלום חלק מהמשכנתא, במידה והריבית על ההלוואה נמוכה מהריבית על המשכנתא ויש באפשרותכם לעמוד בתשלומים של ההלוואה, שהיא קצרת מועד מהמשכנתא.

שאלה: לאחר בדיקה ופנייה לשלושה בנקים, קיבלנו הצעות למשכנתאות, אנחנו ממש לפני קבלת ההחלטה, ולא יודעים מה להחליט, בשל המצב עוד יותר עורערה המחשבה שלנו בנוגע להחלטה

תשובה: שיש ספק אין ספק, היועצים שלנו ישמחו לקבל מכם את ההצעות שקיבלתם מהבנקים, לעבור עליהם, לראות אם הם מתאימים לצרכים שלכם, ואף לעשות לכם לקבל הצעות עוד יותר משודרגות מהבנקים, לאור המצב אליו נקלע המשק בשל משבר הקורונה. לבדוק עבורכם מה המסלולים, מה הריביות הטובות ביותר שאפשר להשיג כרגע, ולעזור לכם לבצע משא ומתן עם הבנקים, שבסופו של דבר רוצים אתכם איתם.

לסיכום: 

משבר הקורונה, הביא אותנו, את כולנו, לחשוב שוב על צעדינו הכלכליים, בין אם אנחנו שכירים או עצמאים, בין אם העסקים שלנו כרגע במשבר מיידי או יהיו במשבר כלשהו עתידי. זה הזמן בו עלינו לקבל החלטות מושכלות, בעיקר במידה ומדובר בלקיחת משכנתא, בחירת מסלולי משכנתא, החלטה אם לבצע מחזור משכנתא.

היועצים שלנו בוידר משכנתאות כאן בשבילכם תמיד, ובמיוחד עכשיו, בעידן הקורונה שבא עלינו לא כל כך לטובה. מוזמנים לפנות אלינו. 

אולי יעניין אותך גם:

 

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן