לוגו וידר

תוכן עניינים

איך לקנות דירה עם הון עצמי נמוך?

ההון העצמי שעומד לרשותכם לא מספיק כדי לקבל משכנתא ולרכוש דירה משלכם? אתם מתוסכלים כי השכירות שאתם משלמים מממנת את המשכנתא של בעל הדירה שלכם? שואפים לדירה משלכם שתוכלו לעצב לפי טעמכם? או אולי הייתם רוצים להבטיח את עתידכם ולרכוש דירה שניה להשקעה? אל ייאוש! קיימים פתרונות שנועדו להגשים לכם את החלום.

אז גם אם ברגע זה נראה לכם שלעולם לא תצליחו לרכוש דירה, ויש לכם פרנסה קבועה והכנסה הגונה, ודאי תשמחו לדעת איך אפשר להסיר את כל המכשולים מהדרך לדירה משלכם. הנה כמה טיפים מועילים.

איך לקנות דירה עם הון עצמי נמוך
איך לקנות דירה עם הון עצמי נמוך

אתם לא חייבים לגור בדירה שתרכשו

הצעד הראשון לקראת רכישת נכס, בעזרת משכנתא לדירה ראשונה והון עצמי נמוך – הוא להפסיק לקשר בין קניית דירה למגורים לדירה להשקעה. אתם לא חייבים לגור בדירה שתקנו. אם אין לכם מספיק כדי כסף לקנות דירה באזור יקר, קנו דירה באזור זול, השכירו אותה וגורו בשכירות באזור הנחשק.

באופן זה תוכלו להגשים שני חלומות, גם להיות בעלי דירה וגם לגור במקום שאתם רוצים לחיות בו. כדי לקבל את ההחלטה בביטחון, בשקט נפשי ובידיעה שאתם בדרך הנכונה לרכישת נכס בלי להסתבך כלכלית, מומלץ להתייעץ עם יועץ משכנתא פרטי או להשתמש בשירותיה של חברת יועצי משכנתאות.

לרכוש דירה שנייה כהשקעה לטווח הארוך

יש לכם דירה משלכם ואתם שואפים לרכוש דירה נוספת כהשקעה, אבל ההון העצמי שלכם לא מספיק לקבלת משכנתא לדירה שנייה. אז קודם כל, אל תתנו לרגש לשלוט בהחלטה שלכם ואל תתייחסו אל דירה זו כאל סמל למעמד כלשהו. חפשו דירה במיקום פחות אטרקטיבי, במחיר ראלי עבורכם. כשתשכירו את הדירה השנייה, תוכלו לממן את המשכנתא וברבות הימים, ליהנות משכר הדירה כאילו זכיתם בקרן פנסיה נוספת.

לפני שאתם מתלבטים לגבי משכנתא לדירה להשקעה, כדאי לקבל ייעוץ משכנתא. היועץ יעלה בפניכם את כל ההשלכות הכלכליות של הרכישה, היום ובעתיד. לדוגמה, הוא יכול להציע לכם לרכוש דירה באזור מתפתח וזול, מתוך מחשבה שעם השנים ערכו של הנכס יגדל ויאפשר לכם למנף את הרכישה ולהחליף את הדירה בנכס משודרג יותר.

להיעזר בהורים (או בבן משפחה מדרגה ראשונה כמו אחים וילדים)

אם ההורים שלכם הם בעלי נכס, תוכלו לקבל משכנתא על ידי שיעבוד נכס זה לבנק. ההורים יקבלו משכנתא עד 50% מערך הנכס שלהם. בנוסף, תוכלו לקבל משכנתא לדירה שאתם עומדים לקנות, בגובה של עד 75% מהערך שלה.

לקבלת משכנתא על בסיס הנכס של ההורים יש מספר קריטריונים:

  • כדי שהבנק יאשר את שיעבוד הנכס של ההורים, צריך להציג בפניו את ההיסטוריה של האשראי שלכם, ולהבטיח שאתם לא מוגבלים באופן כל שהוא על ידי בנק ישראל.
  • אם ההורים שלכם עדיין משלמים משכנתא על הנכס שלהם, הבנק יוכל לאשר לכם 50% מערכו של נכס זה, אבל יפחית מסכום זה את החזרי המשכנתא שטרם שולמו.

שימו לב! מדובר כאן בשילוב של שתי הלוואות שעלול להסתכם בתשלומים חודשיים גבוהים. חשוב לבדוק היטב אם אכן תוכלו לעמוד בתשלומים אלה חודש בחודשו לאורך זמן.

בכל מקרה, אבל במיוחד במקרה זה, מומלץ מאוד להשתמש בשירותים של יועצי משכנתא. יועץ משכנתא מהימן רואה אך ורק את טובתכם. לפיכך, הוא יבדוק היטב אם אתם עומדים בקריטריונים לקבלת הלוואה שכזו, יערוך עבורכם ניתוח פיננסי ויוודא שתוכלו לעמוד בתשלומים. אם לא, הוא ינסה למצוא עבורכם מסלולי משכנתא חלופיים, שהולמים את הצרכים ואת המצב הכספי שלכם.

לרכוש דירה במסגרת התכנית ״מחיר למשתכן״

על מנת לעזור לזוגות צעירים לרכוש דירה משל עצמם, יזמה הממשלה את התכנית ״מחיר למשתכן״. במסגרת תוכנית זו:

  • פרויקט זה מזכה את הרוכשים בהנחה של כמאתיים אלף שקלים, על הדירה החדשה.
  • בפרויקט זה, התנאים לקבלת משכנתא משתנים והרוכשים זוכים למשכנתא שמעל 75% מערך הנכס. הסיבה לכך היא שמחירן של דירות במסגרת ״מחיר למשתכן״ נמוך משוויין בשוק. מכאן, שהרוכשים זוכים במשכנתא שגובהה עד כ-90% מערך הדירה.

קחו בחשבון שעדיין מדובר בפרויקט חדש. אם אתם מתלבטים ולא בטוחים בכדאיות הפרויקט – עשו מעשה עוד לפני שתצטרפו ל״מחיר למשתכן״ ותתחייבו לקבל משכנתא לדירה ראשונה שלכם – קבלו ייעוץ משכנתא מאיש מקצוע.

 

אולי תרצה לקרוא גם:

 

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן