לוגו וידר

תוכן עניינים

תוכנית מחיר למשתכן – זכיתם? מה השלבים הבאים

תוכנית מחיר למשתכן עברה ועוברת שינויים ומתעדכנת כל הזמן, לכן חשוב לי מאוד לציין שהדברים שאני מעלה פה הם מתוך ליווי משפחות עד כה בפרויקטים השונים בארץ וייתכן שזה יהיה שונה בפרויקט שלכם.

השלבים בגדול הם :

1. כנס זוכים ע"י הקבלן המבצע- בו יוסבר סוג הבנינים ,הדירות ,הסביבה וכו. מרגע זה התהליך הוא די מהיר וכמובן תלוי בקבלת היתר של הקבלן.
2. תוזמנו לבחירת הדירה עפ"י תורכם בהגרלה- אם נניח אתם מספר 1 מתוך 150 אז לפניכם 150 אופציות, אם אתם מספר 2 לפניכם 149 אופציות וכך הלאה עד שלמספר 150 אין אופציה לבחירה ונשארה לו הדירה האחרונה. בשלב בחירת הדירה יהיה לכם רק כחצי שעה להחליט איזו דירה לבחור ולכן חשובה מאוד הערכות מוקדמת, הן מבחינת תקציב, והן מבחינת מיקום הדירה כיווני אויר וכו. בשלב זה תפקידו שיק ע"ס 2000 ש"ח לשמירת זכותכם על הדירה כחלק מהמחיר הכולל
3. חתימה על החוזה – לשלב זה עליכם להגיע עם אישור עקרוני מהבנק -אישור שייתן לכם אינדיקציה לגובה המשכנתא שתוכלו לקבל. בשלב זה תידרשו לשלם 5000 שח+מעמ לעו"ד הקבלן
3. כעבור זמן קצר (כ 45 יום) תידרשו לשלם 7% מההון העצמי שלכם.
4. עם קבלת ההיתר לקבלן תתחילו לשלם את יתרת ההון העצמי שלכם – לפחות 30,000 או 10% מערך הדירה והיתרה בפעימות מהמשכנתא.

תוכנית מחיר למשתכן - זכיתם'' מה השלבים הבאים
תוכנית מחיר למשתכן – זכיתם" מה השלבים הבאים

הון עצמי

בפרויקט מחיר למשתכן אתם נידרשים להון עצמי של 100,000 ש"ח לפחות או 10% לפחות ממחיר החוזה אך כאמור יש עוד הוצאות שלא נכנסות במסגרת המשכנתא , אפרט אותן בהמשך.
כשאתם מגיעים לטרמינל אתם נישאלים "המזוודות האלו שלכם ?" "מישהו נתן לכם משהו להעביר הלאה ?" אותו הדבר בתהליך הזה, כשזוג מגיע אלי אני מתשאלת אותו האם ההון העצמי הזה הוא שלכם ? האם ההורים או בן משפחה נתנו לכם אותו כדי להעיבר אותו לקבלן? ואם נתנו לכם אותו- האם ומתי אתם צריכים להחזיר אותו?

וכל זאת כדי שתבינו שצריך לתכנן היטב היטב את צעדיכם. אני מכירה זוג שזכה במחיר למשתכן והגיע אלי לליווי לכלכלת המישפחה כי המשכנתא הייתה מצויינת בגובה 2,000 שח א ב ל הם לקחו הלואות מכל הבא ליד כדי להשלים את ההון העצמי והגיעו להחזר של 5,000 שח נוספים בנוסף למשכנתא, וכל זאת מהכנסה של 10,000 ש"ח.( כשבעיות כלכליות דופקות בדלת האהבה בורחת מהחלון)
אז, זה הזמן לבדוק עם ההורים אם שמעתם שהיה בכוונתם לעזור לכם, ולהבין היטב כמה הם יכולים לעזור אם בכלל, "קרוב לבבות" – אם יש באפשרותכם לגור אצל ההורים (קודם כל דעו שזכיתם )במהלך השנתיים וחצי הקרובות כדי לצבור עוד קצת הון עצמי- מעולה.

אם עד כה גרתם אצל ההורים, תתאפקו עוד קצת וכדאי להיות סבלניים עוד קצת. בידקו כמה חסכונות יש לכם, קרנות השתלמות וכו.
התנהלות נכונה לפני קבלת המשכנתא

כדי לקבל תנאים טובים הבנק בודק כמה דברים:

1. הכנסתכם הפנויה– הכנסותיכם נטו בניכוי הלואות הקיימות בחשבון. הימנעו מלקחת הלוואות חדשות , בידקו את ההתנהלות הכלכלית שלכם, ואם שפר מזלכם ואתם אצל ההורים, תעשו הוראת קבע בחשבון לחיסכון כאילו שהמשכנתא מתחילה לרדת. חיסכון של כ 3,500 שח בחודש עשוי לתת 84,000 שח בשנתיים.
2. ותק ורצף בעבודה.
3. גובה ההחזר של המשכנתא רצוי שיהיה בין רבע לשליש.
4. אחוז מימון– במשכנתא יש מדרגות לריביות, ככל שאתם "קונים" מהבנק יותר כסף כך אתם משלמים יותר (מעתה אימרו קונים ולא נוטלים )
5. החזר חודשי על המשכנתא– על כל 100,000 ש"ח תשלמו כ 500 ש"ח, כלומר משכנתא של כ 1 מיליון ההחזר הוא של כ 5,000 ש"ח.
הוצאות נוספות

קחו בחשבון הוצאות נוספות כגון עמלת פתיחת תיק בבנק, אגרות שונות כגון אגרת רשום ברשם המשכונות, תשלום לשמאי, יעוץ משכנתא אם תבחרו, הצמדה למדד תשומות הבניה,עד כה המדד עלה במהלך השנתיים 2.7% .

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן