לוגו וידר

תוכן עניינים

איך מקבלים משכנתא לדירה בפרויקט תמ"א 38?

בשנים האחרונות, ניתן לראות שיש שימוש נרחב בביטוי "התחדשות עירונית". למעשה מדובר על ביטוי המתייחס לשני תהליכים בתחום הנדל"ן – פינוי בינוי ותמ"א 38. אם ננסה להסביר את התהליכים האלה בצורה פשוטה, נוכל לעשות זאת כך: כאשר מדובר על פינוי בינוי, מדובר על הפיכה של בניין או מספר בניינים לכאלה שיהיו חדשים, גבוהים ואיכותיים יותר.

מנגד, תהליך תמ"א 38 הוא תהליך בו מבוצע שיפוץ לבניין הקיים. שיפוץ כזה יכול להתבטא בהוספת קומה, חדר ממ"ד, מרפסת וכמו כן שיפור של יסודות במבנה וכל זאת על מנת שיעמוד במצבים של רעידות אדמה למשל.

היתרון הגדול שגלום בתהליכי האלה הקשורים להתחדשות עירונית הוא בכך שבזכותם ניתן להגדיל משמעותית את היצע הדירות הקיים. נכון שמדובר על מספר קטנים ביחס לביקוש שיש אבל עדיין זוהי דרך לכל דבר על מנת להגדיל את ההיצע ולכן ניתן לראות כל מיני פרויקטים ברחבי הארץ המתעסקים בהתחדשות עירונית.

קבלת משכנתא לפרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38

כאשר מדובר על פרויקט של תמ"מ 38, בעלי הדירות צריכים לבקש מימון מהבנק ומדוע? כי מדובר על בנייה של קומה נוספת בבניין. היופי הוא שהעסקה משתלמת לכל מי ששותף בפרויקט. זאת מאחר ויש הסכם בין בעלי הדירות לקבלן ועל פיו הם עשויים לקבל חלק מהדירות הנוספות בבניין.

אותן דירות שנבנות בקומה הנוספת. כלומר בעלי הדירות חייבים גם הם להשתתף בעלויות הבנייה של הקומה הנוספת ולשם כך הם צריכים את הבנקים ואת הלוואת המשכנתא. כאן יש בעיה, משום  שהבנקים למשכנתאות לא מאפשרים את קבלת המשכנתא בקלות. זאת בגלל המורכבות שיש ברישום הזכויות על המקרקעין.

ההמלצה הכי טובה היא לקחת שירות ייעוץ משכנתאות מחברה המתעסקת בכך. אנשי המקצוע של החברה ידריכו אתכם כך שבסופו של דבר, תוכלו לקבל משכנתא מהבנק. גם כאשר מדובר על פרויקט של פינוי בינוי, רצוי להתייעץ עם חברה מקצועית המתעסקות בייעוץ משכנתאות.

איך מקבלים משכנתא לדירה בפרויקט תמ''א 38
איך מקבלים משכנתא לדירה בפרויקט תמ"א 38

השגת משכנתא מהבנק

לאחר פנייה לחברה העוסקת בייעוץ משכנתאות, אנשי המקצוע שלה יפעלו באופן הבא על מנת להשיג את המשכנתא הטובה ביותר עבורכם. מבין כל הפעולות שיש לבצע, סביר להניח שהחברה תפנה  לקבלן ותבקש ממנו אישור משפטי. אותו אישור משפטי יוכל לעזור בתהליך שיש לבצע מול הבנק לצורך השגת המשכנתא.

לאחר מכן, באמצעות משא ומתן על תנאי המשכנתא הכוללים התחשבות בהחזר החודשי שהלקוח יכול לעמוד בו וכמו כן בתנאים נוספים, הלקוח יוכל לקבל את הלוואת המשכנתא. מדובר על תהליך מורכב שכן בפרויקטים של התחדשות עירונית לא קל להשיג משכנתא. זאת בשונה לפרויקטים אחרים של נדל"ן, בהם הבנקים לא מקשים וכן מאפשרים מימון ללקוחות.

תהליך המשא ומתן הסתיים? מה צריך להגיש לצורך קבלת המשכנתא מהבנקים?

 

  • תעודת זהות של הלווה או הלווים.
  • חוזה על רכישת הנכס. כך הבנק יכול לבדוק את סכום המשכנתא שאתם מבקשים אל מול סכום המכירה של הנכס.
  • תעודת זכאות – זאת במידה והינכם זכאים להטבה ממשלתית.
  • תלושי משכורת אחרונות של הלווים – רלוונטי לעובדים שכירים. הבנק רוצה לוודא שאתם תוכלו לעמוד בהצלחה בהחזרים החודשיים. אם אתם עצמאיים, אז תצטרכו להביא אישור הכנסה עם חתימה של רואה חשבון או יועץ מס.
  • שלושה תדפיסים אחרונים מהבנק. כך הבנקים יכולים לראות את הפעילות הפיננסית שלכם.
  • נסח טאבו על הנכס שאתם רוצים לרכוש. המסמך כולל פרטים של מי שרשום על הנכס ובכלל ניתן לראות האם יש הערות אזהרה על הנכס (הדבר בדרך כלל מופיע כאשר מדובר על פרויקטים של תמ"א 38 או פינוי בינוי).

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן