לוגו וידר

תוכן עניינים

גם השנה הבאה בשוק המשכנתאות הולכת להיות סוערת

מסקירת העיתונות הכלכלית, עולה כי שוק המשכנתאות עדיין ממשיך בעליה למרות שיותר ויותר גורמים מזהירים כי משפחות צעירות רבות שמות את עצמן בסיכון ולא יוכלו לעמוד בהחזרים החודשים. לצד זאת, יש גם כאלו שמעדיפים להתפשר ולהתרחק מגוש דן.

גם חום יולי – אוגוסט לא הצליח לשבור את שוק המשכנתאות

למרות המגבלות החדשות של בנק ישראל, שוק המשכנתאות המשיך לצמוח גם בחודשי הקיץ ומגמת העלייה החדה שנראתה בתחילת השנה ממשיכה להתחזק. אם המגמה אכן תימשך, ייתכן כי 2013 תצליח לשבור את השיא של שנת 2010 במהלכה לווה הציבור כ – 53 מיליארד ש"ח מן הבנקים.

רוצים לכפר על המשכנתא?

לכבוד יום כיפור, מדור הכלכלה של ynet מפרסם מדריך שמסביר מהן הטעויות הגדולות ביותר בנטילת משכנתא ("חטאים") וכיצד ניתן להימנע מהן. בין יתר הטעויות שמוזכרות במדריך : ביטוח משכנתא במימון גבוה, מחשבה שריבית קבועה משמעה גם החזר חודשי גבוה (בלי התחשבות במדד), שינוי לרעה במצב הכלכלי בגלל פיטורין ועוד…  החדשות הטובות הן שעל חלק גדול מן "החטאים" אפשר לכפר באמצעות מחזור משכנתא או בדיקה כפולה לפני החתימה הסופית על הטופס.

לקריאת המדריך המלא לחצו כאן

האם משבר נוסח משבר הסאב פריים עשוי לקרות גם בישראל?

ארז כהן, אחד מבכירי השמאים בארץ ויושב ראש לשכת השמאים לשעבר שב ומזהיר מפני משבר נוסח משבר הסאב פריים שעלול להתרחש בישראל ממש בקרוב. לדבריו, זוגות צעירים רבים באזור מרכז הארץ וגוש דן לוקחים משכנתאות בגובה 800,000 ש"ח ואף יותר, כאשר סכום זה הכפיל את עצמו בטווח עשר שנים בלבד (כלומר, ב – 2004 עמדה המשכנתא הממוצע על 400,000 ש"ח).

כהן ממשיך ומסביר שלאור נתונים אלו, ניתן להסיק כי ההחזר החודשי הממוצע עומד על 5 או 6 אלף ש"ח ומשפחות רבות נמצאות על קו התפר. ברגע שאחד מבני הזוג יפוטר חס וחלילה או הריבית במשק תעלה ברבע אחוז בלבד, היציבות הכלכלית של אותו תא משפחתי תיפגע בצורה חדה. בהקשר של ריבית בנק ישראל, יש לציין כי כאשר מדווחים לדוגמה שהריבית עלתה ברבע אחוז מ 1.5% ל – 1.75% , מדובר אמנם בעליה אבסולוטית של רבע אחוז בלבד, אך שיעור העלייה עצמו הוא כמעט 17%! (25/150X100)

לפי כהן, הפתרון המתבקש הוא קיבוע משכנתא ממשלתי – כלומר, לא הגבלה יחסית של המשכנתאות, אלא הגבלה אבסולוטית שבמהלכה המשכנתא המקסימלית אותה יהיה ניתן לקחת תהיה בגובה של  750 אלף ש"ח (למשל). בצורה זו, הוא טוען, הקבלנים יאלצו להתגמש ולבנות דירות קטנות יותר אשר יהיה ניתן לקחת עליהן משכנתאות שאינן מסכנות את הלווים.

כהן אמנם ממהר ומסייג את עצמו שהפיתרון כמובן  לא מתאים לכולם, אבל קשה לחשוב כיצד יהיה ניתן להגביל רק חלק מן הלווים על בסיס הכנסה ממוצעת בלבד. לבסוף הוא מסכם וממליץ לזוגות צעירים לגור בשכירות ולחכות לירידה, גם אם מתונה במחירי הדירות במקום לעשות צעד שעלול לסכן אותם מאוד בעתיד.

32 אלף דירות נרכשו במהלך שלושה חודשים בלבד

לפי נתוני משרד האוצר, הזוגות הצעירים לא מאמינים לממשלה בנוגע להתמקדות בהורדת מחירי הדירות ועוברים לרכוש דירות זולות יותר. לראיה, ברבעון השני של 2013 נמכרו כ – 32 אלף דירות , רובן באזור חדרה וירושלים (באזור ירושלים ניתן מענק מיוחד לזוגות צעירים בגובה 100,000 ש"ח). בנוסף לכך, ישנה מגמה ברורה של ירידה בחלקם היחסי של המשקיעים מסך כל רוכשי הדירות, מגמה שהחלה כבר ב – 2011 , אך התמנתה מאז.

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן