לוגו וידר

תוכן עניינים

מינוי ד"ר קרנית פלוג והמשכנתא שלכם

נגידת בנק ישראל החדשה היא ד"ר קרנית פלוג הנחשבת לממשיכת דרכו של סטנלי פישר. מה זה אומר לגבי המשכנתא שלכם?

היום נודע כי נגידת בנק ישראל החדשה  היא ד"ר קרנית פלוג. ראש הממשלה ושר האוצר הודיעו בהודעה משותפת כי התרשמו מתפקודה כאחת מבכירי בנק ישראל לאחרונה והם בטוחים כי תמשיך לסייע בהצעדת בנק ישראל להישגים נוספים. קרנית עצמה הודיעה כי היא מצפה לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם צוות העובדים וההנהלה של הבנק, כמו גם עם גורמים ממשלתיים שונים על מנת לעמוד ביעדים אלו.

המינוי מסמן את הסרת הוטו מצידו של ראש הממשלה, וזאת לאחר שהראשון שהמליץ על ד"ר פלוג היה נגיד בנק ישראל היוצא, סטנלי פישר. פלוג עצמה החלה לעבוד בבנק ישראל ב – 1988, ולאחר תקופת עבודה בן שנתיים בחו"ל בבנק הבין אמריקאי לפיתוח בוושינגטון (בין 94' ל – 96'), חזרה ב – 1997  לעבוד בבנק כסגנית מנהלת מחלקת המחקר. ב – 2001 מונתה לראש המחלקה וסומנה כאחד מהאנשים הבכירים ביותר בבנק, במיוחד לאחר המינוי של סטנלי פישר לנגיד במאי 2005. בתפקידה האחרון שימשה כסגנית הנגיד, החל מיולי 2013 ועד היום.

מינוי ד''ר קרנית פלוג והמשכנתא שלכם
מינוי ד"ר קרנית פלוג והמשכנתא שלכם

כיצד עשוי מינוי הנגידה החדשה להשפיע על שוק המשכנתאות?

מכיוון שפלוג תמכה בגישתו ובעמדתו של פישר בכל הזדמנות, לא סביר כי נראה שינוי משמעותי בגישתה אל שוק המשכנתאות אשר הוגבל מספר פעמיים בשנים האחרונות על ידי הנגיד : בין היתר באמצעות הגבלת שיעור המימון המקסימאלי והחלק היחסי אותו ניתן לקחת במסלול משתנה על משכנתאות לטווח קצר של פחות מחמ שנים. (מגבלות נוספות לא הוטלו על ידי פישר עצמו, אלא על ידי דודו זקן, המפקח על הבנקים). למעשה, פלוג היא זו שהורידה על הורדה נוספת של הריבית בחודש ספטמבר ל  – 1% בלבד.

כמו כן, פלוג הביעה את דעתה בנוגע לשוק הדיור בכנס השנתי של התאחדות בוני הארץ בחודש מאי השנה. בכנס ההוא אמרה פישר כי הריבית הנמוכה של בנק ישראל נועדה בין היתר למנוע ירידה בקצב בניית הדירות, אך גם על הממשלה לעודד את היזמים באמצעות הפשטת תהליך הבנייה והפשרת קרקעות לבנייה. מנגד, עליה להגדיל את המיסוי על רוכשי דירות להשקעה על מנת להקטין את הפער שבין הביקוש להיצע. בנוסף לכך, ציינה פלוג כי עליית מחירי הדיור תואמת לתחזיות בהתאם לירידה המקבילה בעשור הקודם והעלייה החדה בסוף שנות התשעים שנבע בין היתר מגל העלייה.

במצב עניינים זה, אם שוק המשכנתאות ימשיך לשבור שיאים ולנגוס חלקים הולכים וגדולים מן האשראי הבנקאי, ייתכן כי פלוג תאלץ להטיל מגבלות נוספות למורת רוחם של נוטלי המשכנתא. ייתכן גם שנראה הורדת ריבית נוספת בתחילת 2014 בהתאם למדיניותו של פישר ובהתאם לנתוני הכלכלה העולמית באותו זמן.

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן