חושבים למכור? הנה מה שעליכם לעשות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רכישת דירה היא מלחיצה דיה בשוק הדיור של היום, תוסיפו על כך גם את מכירת הדירה הנוכחית שלכם, והלחץ נעשה כפול ומכופל. בעלי דירות רבים מתמודדים עם שני צדי העסקה, קניה ומכירה, כאשר הם עוברים לעבודה חדשה, משדרגים את המגורים שלהם, או מתאימים את הדיור לשנות הפרישה.

המפתח הוא להבין את הכיוון אליו הולך שוק הנדל״ן, לדעת מראש מהן המגבלות הפיננסיות שלכם ולהכין תכניות למקרה שיצוצו מכשולים שונים במהלך הדרך. למשל, הכינו כבר עכשיו פתרון לתכולת הבית שלכם וחפשו חברה לשירותי אחסון דירות, כך שתהיו מסודרים במקרה שתידרשו לפנות את הדירה הנוכחית לפני שתוכלו להיכנס לדירה החדשה.

מה אם כבר יש לי משכנתא?

אם אתם מצפים לקבל משכנתא עבור הדירה החדשה וכבר יש לכם משכנתא על הדירה הנוכחית, אתם יכולים לבדוק מהן האפשרויות העומדות בפניכם. במקרה זה ייעוץ משכנתא פרטי יוכל לסייע לכם לקבל החלטה מושכלת, לדוגמה:

  • במקרה של החלטה לקחת משכנתא נוספת, היועץ יעזור לכם לקבל את אישור הבנק לכך, ולבחור מבין מגוון של מסלולי משכנתא אפשריים, בתמהיל משכנתא מותאם אישית למצבכם הנוכחי.
  • במקרה שהתשלומים החודשיים לפירעון של שתי המשכנתאות הם עול כספי כבד מדי, היועץ יסייע לכם לבקש מהבנק מחזור משכנתא עבור ההלוואה הקיימת, ולקבל במקומה משכנתא חדשה עם תנאים שתוכלו לעמוד בהם.

בשווקי הנדל״ן הלוהטים שבהם הדירות נמכרות ברגע בו הן מוצעות למכירה, אנשים נוטים יותר לשאת בעול של שתי דירות, לפחות זמנית, כי הם חוששים לא לקבל את הדירה שהם באמת רוצים.

בכול מקרה, אם אתם זכאים למשכנתא חדשה גם כשאתם עדיין משלמים את המשכנתא הקודמת, עליכם לוודא שתוכלו להסתדר עם התשלומים הכפולים. יש קונים שלא רוצים לקחת על עצמם את הסיכון הזה, בעוד שאחרים מוכנים להמר.

חושבים למכור הנה מה שעליכם לעשות
חושבים למכור הנה מה שעליכם לעשות

להכין את הדירה למכירה

אם הדירה הישנה שלכם לא מספיק מושכת קונים פוטנציאליים, זה הזמן להיות רציניים לגבי מכירתה. אם אפשר, צאו זמנית מהבית והתחילו לשפץ אותו לקראת המכירה. אם אין לכם לאן לעבור באופן זמני, בצעו כמה שיפוצים קלים שישפרו את מראה הדירה, כמו צביעת הקירות וביצוע תיקונים נדרשים. עשו זאת לפני שאתם מעמידים את הדירה למכירה.

הימנעו מקביעת מחיר גבוה מדי עבור הדירה שלכם, כדי לא להקשות עוד יותר על מכירת הנכס הלא אטרקטיבי שלכם.

הדירה תמשיך ״לשבת״ בשוק ואנשים יתחילו לחשוב שמשהו לא בסדר עם הדירה שלכם. בנוסף, קחו בחשבון שגם אם תקבלו מחיר גבוה עבור הדירה, עדיין הקונה שלכם יצטרך להתמודד עם הערכת הדירה על ידי שמאי מטעם הבנק, כדי שיוכל לקבל משכנתא.

אם אתם לא מצליחים למכור את הדירה במחיר שקבעתם, כדאי לחשוב מחדש על הסכום שאתם באמת יכולים לבקש עבור הדירה הישנה שלכם.

אל תכשילו את מכירת הדירה שלכם

כמו כל בעלי הדירות בשוק של היום, שבו ידם של מוכרים היא על העליונה, כל סכום שתבקשו עבור הדירה שלכם יצטרך להתמודד עם הערכת השמאי לצורך קבלת המשכנתא.

יועצי משכנתאות ממליצים לעתים קרובות למכור את הדירה הקיימת לפני שאתם רוכשים את הדירה החדשה, במיוחד אם אתם מתכננים לממן בעצמכם את מלוא מחירה של הדירה החדשה. במצב זה אתם קונים במזומן בשוק של מוכרים, כלומר הכוח נמצא בידיכם.

מומלץ להתמין, לכול הפחות, עד שיהיה בידיכם חוזה למכירת הדירה הקיימת לפני שאתם ממהרים לרכוש את הדירה החדשה. בשווקים חמים רבים, הקונים מגישים הצעות לרכישה שלא בטוח שיוכלו לקיים. כאשר אתם חייבים קודם כל למכור את הדירה שלכם, ההצעה שלכם לרכישת הדירה החדשה, תתקבל, מטבע הדברים, כפחות ריאלית.

היו מוכנים לאפשרות שתידרשו לאפשר למוכר הדירה שאתם רוצים לקנות, זכות סירוב ראשונה במקרה שאתם קונים שתלויים במכירת הדירה הקיימת שלכם. אם יגיע קונה אחר, ייתכן שיהיה עליכם לשנות את ההצעה שהגשתם, או שהמוכר יקבל את ההצעה של הקונה השני.

לעבוד עם אותו מתווך

אם אתם מוכרים וקונים נכס באותו אזור, זה הגיוני להשתמש במתווך אחד עבור המכירה והרכישה של הדירות. בדרך זו, המתווך יוכל ליצור קשר עם מתווכים של דירות אחרות באזור, ויהיה לכם קל יותר לתאם את שתי העסקאות בין שלושת השותפים שונים: אתם, הקונה שלכם והמוכר שלכם.

אולי יעניין אתכם גם?

 

 

 

מאמרים נוספים בנושא
משכנתא לזוגות צעירים

אתם מאוהבים וצעירים ורוצים כבר לקנות את הדירה הראשונה שלכם. קודם כל עליכם להחליט אם המצב הכלכלי שלכם אכן מאפשר זאת. לאחר מכן יהיה עליכם

המשך קריאה
טיפים לבעלי משכנתא

מתכננים לקחת משכנתא לרכישת בית חדש? לפניכם מספר טיפים חשובים שיעזרו לכם להכיר את תהליך קבלת המשכנתא ולהבין כמה מהמונחים החשובים הקשורים לקבלת ההלוואה מהבנק,

המשך קריאה