התקשרו עכשיו: 073-7294778

משכנתא הפוכה

Share Button

משכנתא הפוכה הינה משכנתא אשר נלקחת לצורך קבלת סכום כסף חד פעמי או תשלום חודשי.

בארצנו קיימים מספר גופים המספקים משכנתא הפוכה ובראשם הבנקים המרכזיים בישראל כגון בנק הפועלים ובנק לאומי, אך גם חלק מחברות הביטוח כגון "כלל מימון".

מהי בעצם משכנתא הפוכה?

כאשר בעלי נכס זקוקים לסכום חודשי קבוע למחייה, הם יכולים לממן אותו ממשכון חלק מהנכס או את כולו אל הבנק. בתמורה למשכון הנכס, בעל הנכס מקבל סכום כסף חודשי, זאת עד שהוא הולך לעולמו או עוזב את ביתו. מכיוון שבפעולת משכון זו, בעל הנכנס מקבל כסף ולא משלם לבנק, היא נקראת משכנתא הפוכה. מסיבה זו, משכנתא הפוכה נותנים בעיקר לבעלי נכסים מעל גיל 60.

 משכנתא הפוכה מספקת לאותם אנשים הכנסה חודשית לאחר שהם יוצאים לפנסיה או שאיבדו את היכולת לפרנס את עצמם באופן עצמאי.

משכנתא הפוכה לא מוגבלת בזמן, אך ההחזר נדחה עד ליום שבו הלווה עובר לדיור חלופי או נפטר. במידה והלווה עובר לדיור חלופי,יש לסלק את ההלוואה עד 7 שנים לאחר המעבר.

משכנתא הפוכה ניתנת לנכסים השווים מעל 400,000 ש"ח, כאשר אחוזיי המימון נעים בין 10% ל – 50% משווי הנכס, בכפוף להערכת שמאי המגיע ומעריך את שווי הנכס.  בשונה ממשכנתא רגילה עבורה דרושה פוליסת ביטוח חיים, כאן הבטוחה היחידה הנה הדירה אותה הבנק ממשכן בעת קבלת ההלוואה . אין צורך כי הלווים עצמם יהיו בעלי הכנסה חודשית מסוימת, אך הם חייבים להיות מסוגלים לנטול את המשכנתא בעצמם. בסוף התהליך מוכרים את הנכס וכל הכסף שמעבר לכיסוי ההלוואה עובר ליורשים. מי שאחראי למכירת הנכס הם הלווים או היורשים.

איזה בית משמש כבטוחה עבור החברה המספקת את המשכנתא?

הבית חייב להיות בבעלות מלאה של הלווים וללא משכון, כאשר הבית יכול להיות רשום על שניהם או על שם אחד מהם . בכל מקרה, הבית יהיה חייב להיות רשום באחד מהגופים שבהם יכול להיות רשום בדרך כלל נכס :

  • טאבו – לשכת רישום מקרקעין
  • מנהל מקרקעי ישראל
  • חברה משכנת

אם קיים חוב על הנכס, כספי ההלוואה ילכו לטובת סגירת חובות קיימות ורק לאחר מכן הכספים יועברו ללווים. כיסוי החוב הקיים נלקח בחשבון לצורך חישוב אחוזי המימון אשר לא יכולים לעבור את הגבול העליון של 50% משווי הנכס.

במידה והבית מושכר או שיש דיירים נוספים מלבד הלווים המתגוררים בבית באופן קבוע, הלווים צריכים לעדכן את החברה שנותנת את ההלוואה. הדיירים הנוספים הללו חייבים לחתום במועד לקיחת ההלוואה על התחייבות האומרת כי הם מודעים לכך שבעת מכירת הבית, יהיו חייבים לפנות את הנכס .זהו תנאי הכרחי לאישור ההלוואה.

אפשרויות עתידיות להגדלת משכנתא הפוכה

אם כבר ניצלתם את מלוא מסגרת ההלוואה, ניתן לפנות לחברה המספקת את ההלוואה, בבקשה להגדלת מסגרת ההלוואה ,וזאת אם ערך הנכס עולה או שגילכם עלה.  גם במקרה זה, האישור כפוף להערכת שמאי עדכנית לתקופה שבה מבקשים את הבקשה.

דיווח שנתי

רוב החברות מספקות דיווח שנתי על מצב נתון של המשכנתא ההפוכה בסוף השנה המאפשר ללווים לראות היכן עומדת ההלוואה שלהם בסוף השנה. פעם בשנה תצטרכו לענות על שאלון קצר ולוודא עם חברת הביטוח שקיימת פוליסת ביטוח נכס תקפה לשנה הקרובה.

פירעון משכנתא הפוכה

בכל עת ,הלווים יכולים לפרוע את ההלוואה ללא קנסות כלל, על ידי מכירת הנכס או באמצעות מקורות אחרים מהם יש להם הכנסה.

בנוסף ,קיימת אפשרות שבזמן תקופת ההלוואה תשולם אך ורק הריבית על המשכנתא, וזאת על מנת שהריבית לא תצטבר בתור ריבית דה ריבית.

רוצים לקבל את המשכנתא ההפוכה הטובה ביותר?

צרו קשר עוד היום וקבלו משכנתא בתנאים הטובים והזולים ביותר בעבורכם. חייגו לוידר משכנתאות במספר 073-7294778

או מלא את הטופס מטה ונחזור אלייך בהקדם האפשרי.

#

לקביעת פגישת התכנות כלכלית

מלאו טופס כאן או התקשרו 073-7294778
תפריט נגישות
#