ריבית משכנתא שנתית / ריבית ממוצעת

תנו ליועץ שלנו לעשות לכם סדר במשכנתא עם שיחת ייעוץ חינם

חלק גדול מן האנשים שמתחילים לחפש את דרכם בעולם המורכב של הריביות והמשכנתאות מעוניינים לדעת מהי הריבית השנתית אותה הבנקים גובים היום או הריבית הממוצעת. לשאלה זו אין תמיד תשובה פשוטה משתי סיביות עיקריות :

א.הריבית אותה מציעים הבנקים היא דינאמית מאוד וכל שינוי במדיניות בנק ישראל או התנאים במשק יכול לגרור גם שינוי של הריבית הממוצעת אותה הם מציעים.

ב.הריבית מושפעת בין היתר מסוג המסלול בה נלקחת ההלוואה : ריבית משתנה, קבועה, ריבית פריים, צמודה למדד וכן הלאה. יתרה מכך, גם רמת הסיכון של הלווה ואורך חיי המשכנתא הם בעלי השפעה על הריבית הסופית אותה הבנק נותן ללקוחות ספציפיים. לדוגמה, לעיתים הבנק נוטה לתת ריביות גבוהות יותר לקבוצות רכישה או למי שלוקח משכנתא לבנייה עצמית מכיוון שהסיכוי שהבנייה לא תושלם הוא גבוה יותר (זאת לעומת קניית דירה מקבלן או בעלים קיימים).

ריבית משכנתא ממוצעת?

על מנת לקבל רושם כללי אודות הריבית היום במשק, אפשר להסתכל בשני העמודים האלו מתוך אתר בנק ישראל :

הריבית הממוצעת על משכנתאות צמודות למדד (הקישור האמצעי עם האייקון של אקסל לידו)

ריבית על המגזר הציבור הלא צמוד

שוב נדגיש כי זוהי ריבית משכנתא ממוצעת בלבד ולכן היא כוללת את כל המסלולים הצמודים או הלא צמודים והריבית אותה נשלם בפועל עשויה להיות שונה לחלוטין. בכל אופן, ניתן לראות כי ככל שתקופת ההלוואה מתארכת, כך גם עולה הריבית וזה דבר שיש לקחת בחשבון. גם היקף המשכנתא והאחוז שלה מהעלות הכוללת של הבית או הדירה (שיעור המימון) יכולים להעלות את שיעור הריבית.

הבנק הציע לי ריבית בגובה XYZ. האם זו ריבית טובה?

הריבית אותה הבנק נותן לכם היא במקרים רבים הצעת פתיחה בלבד ואם תלכו לבנק אחר ותבצעו "מכרז ריביות" בין הבנקים, ייתכן כי תוכלו להשיג ריבית נמוכה יותר. אם אתם מעוניינים לדעת איזו ריבית תוכלו לקבל לאחר משא ומתן, כדאי לכם להיוועץ ביועץ משכנתאות שחי ונושם את השוק או לשאול בפורום משכנתאות מקצועי שם תוכלו לראות אילו הצעות אנשים אחרים במצב דומה לשלכם מקבלים ובמקרים רבים לקבל עצה מאנשים המגיעים מן התחום.

בכל מקרה, כאשר מסתכלים בטבלאות שונות ברשת, חשוב לבדוק את התאריך בו נלקחה המשכנתא המקורית מכיוון שלעיתים יש עמודים ישנים המציגים משכנתאות שנלקחו לפני שנה ואף יותר שאינן רלוונטיות כיום.

מחזור משכנתא

בנוסף לנוטלי משכנתא חדשה, ריבית שנתית משמשת את הבנקים גם כאשר הם מחשבים את גובה עמלת הפירעון המוקדם במסלולים בהם הריבית בזמן הפירעון שונה מן הריבית בזמן נטילת המשכנתא. לכל אחד מהקבצים מצורף מחשבון בו יש להקליד את הריבית בה נלקחה ההלוואה, את הריבית הנומינלית (מהקובץ) ואת  מספר החודשים שנותרו עד לפירעון המשכנתא המקורית.

תנו ליועץ שלנו לעשות לכם סדר במשכנתא עם שיחת ייעוץ חינם

#

לקביעת פגישת התכנות כלכלית

מוזמנים להתקשר עכשיו לשיחת ייעוץ עם אחד המומחים שלנו במספר
0737294778
phone
#
0737294778