לוגו וידר

תוכן עניינים

ביטוח משכנתא הוגן יותר והתקררות השוק בינואר

משרד האוצר משנה את התקנות לגבי ביטוח משכנתא

משרד האוצר משנה את תקנות ביטוח המשכנתאות לראשונה מזה כ – 27 שנים. התקנות החדשות מקלות על הלווים לבטל את הפוליסה ולקבל חלק מכספם בחזרה. כיום, אפילו אם הלווים מבטלים את הפוליסה כשלושה חודשים לפני סוף תקופת הביטוח השנתית, הם אינם זכאים לשום החזר כספי.

כמו כן, מעתה ינוסחו קווים אחידים לביטוח רכיבי קרקע בדירה. עד היום, היה נוצר מצב שבו בבניינים משותפים, דיירים שהייתה להם פוליסה שמכסה את הרכיבים הללו, לא היו יכולים לשפץ את דירתם מכיוון שלחלק מהדיירים האחרים לא הייתה פוליסה כזו.

מספר שינויים נוספים בביטוח נוגעים לנזקי צד ג' (לדוגמה, אם נוזלים מים אצל שכן וגורמים נזק למבוטח), הצמדה של סכום הביטוח למדד תשומות הבניה וקיצור משך הזמן שבו המבטח צריך לשלם למבוטח שדירתו נפגעה.

ביטוח משכנתא הוגן יותר והתקררות השוק בינואר
ביטוח משכנתא הוגן יותר והתקררות השוק בינואר

האם ממחזרי המשכנתא יצליחו לכופף את הבנקים?

מחזור משכנתא היא אחת מן הפעולות שנוטלי משכנתא רבים נאלצים לבצע כל אימת שהם רוצים לשפר את תנאי המשכנתא שלהם ולהקטין את גודל ההחזר החודשי (למרות שבמקרים רבים דווקא הגדלה שלו תקל עליהם לסגור את המשכנתא מהר יותר).

בסוף ינואר התאגדה קבוצה של ממחזרי משכנתאות בסיוע של חברת "עתיד משכנתאות". קבוצה זו מתעדת לנהל מו"מ קיבוצי מול הבנקים על מנת להשיג תנאים טובים יותר במחזור המשכנתא. כבר כיום מונה הקבוצה כ – 117 ממחזרים והמטרה היא להגיע אל 200 עד 250 ממחזרים. מכיוון שסכום כל המשכנתאות יחדיו צפוי להגיע ל – 220 מיליון ¤, הרי שלקבוצה יהיה כוח מיקוח גדול יחסית מול הבנקים.

ירידה בהיקף המשכנתאות שנלקחו בחודש ינואר

אתר כלכליסט מדווח כי לאחר מספר חודשים של עליה רצופה בהיקף המשכנתאות שנטל הציבור, סך כל היקף המשכנתאות לחודש ינואר צפוי לנוע בין 3.7 ל – 4.1 מיליארד ¤, כלומר, ירידה של 12%-20% לעומת דצמבר. עם זאת, יחסית לינואר 2012, עדיין מדובר בעליה של 33%.

אחת הסיבות האפשרויות לירידה היא העובדה שבנק ישראל הקשיח את תנאי המימון לכלל הציבור, ובמיוחד לרוכשי דירות להשקעה שיכולים לקבל מהבנק עד 50% מימון בלבד (רוכשים אלו היוו 17.6% מכלל הלווים בדצמבר).  ההוראה החדשה אמנם נכנסה לתוקף כבר בנובמבר 2012, אבל ייתכן שחלק גדול מן המשכנתאות שנלקחו בדצמבר, נלקחו לאחר מתן הסכם עקרוני של הבנק לפני שההוראה נכנסה לתוקף.

יש גם כאלו שמסבירים את הירידה בשיעור נטילת המשכנתאות בחוסר הוודאות שעטפה את המשק בתקופת הבחירות.

משכנתא במימון של 100% לעשירי אמריקה

אתר Bizportal מדווח כי הבנקים בארה"ב מציעים משכנתא תוך כדי שעבוד חלקי של תיק ההשקעות של הלקוח במקום המקדמה הרגילה של המשכנתא (אשר בדרך כלל נעה בין 20% ל – 40% מסך המשכנתא כולה). שעבוד התיק נותן ללווים מספר יתרונות כגון פטור ממס (המס בתיק משולם רק בעת המימוש) וריבית עדיפה על ריבית המשכנתא, כך שבעצם הם מצליחים אפילו להרוויח…

עם זאת, מומחים מסוימים מזהירים שלא לקפוץ כבר על העגלה, וזאת מכיוון שבטווח של 25-30 שנה, הריבית עלולה לעלות ולשחוק את הרווחים בתיק ההשקעות.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן