לוגו וידר

תוכן עניינים

בנק ישראל מזהיר מעליית ריבית עתידית

בנק ישראל מזהיר היום כי עליית ריבית עתידית של 4% בלבד, תספיק על מנת להעלות את ההחזר הממוצע על המשכנתא ב – 6% ולהכפיל את אחוז המשכנתאות המסוכנות מ – 7% ל – 14% מסך כל המשכנתאות. הלוואות מסוכנות מוגדרות כהלוואות באחוז מימון של יותר מ – 60% וההחזר החודשי עליהן גדול מ – 40% מההכנסה של הלווה או הלווים.

נתונים נוספים של בנק ישראל מראים כי ההיקף הגדל והולך של המשכנתאות למטרות דיוק נוגס בשוק ההלוואות שאינן למטרות דיור וגם בהלוואות המיועדות למגזר העסקי. מאז 2007 הצטמצם סך האשראי העסקי של הבנקים מ – 53% ל – 48% בעוד היקף האשראי לדיור ונדל"ן  עלה מ – 20% ל – 28%.

אם ניקח דוגמה מספרית, הרי שמשכנתא בגודל 500,000 ש"ח במסלול ריבית קבועה לא צמודה משולב פריים ביחס של שליש ושני שליש וריבית של 2% ו – 4.5% בהתאמה, "עולה" בכל חודש כ – 2900 ש"ח. לעומת זאת, אם החלק של הפריים יעלה לריבית של כ – 6%, ההחזר החודשי יעלה  ל – 3300 ש"ח, עליה של לא פחות מ – 13%.

דוגמה נוספת בה נחליף את ריבית הפריים בריבית משתנה לא צמודה בגובה 4.4% ואת הריבית הלא צמודה בריבית צמודה בגובה 2.5%. אם הריבית הקבועה תעלה ל – 8.4%, ההחזר החודשי יקפוץ מ – 2,800 ש"ח ל – 3,228 ש"ח, עליה של כ – 15%.

בנק ישראל מזהיר מעליית ריבית עתידית
בנק ישראל מזהיר מעליית ריבית עתידית

האם ייתכן כי בנק מרכזי בישראל ייפול?

בבנק ישראל טוענים כי לפני הנתונים שלהם, אפילו עליה ממוצעת של 6% בגודל החזר החודשי יכולה להוביל לנפילה של בנק מרכזי בארץ מכיוון שהרבה מאוד לווים לא יוכלו להחזיר את כספם. גם ירידה דרסטית במחיר הדירות עשויה להוביל לתרחיש דומה במקרה ולווים רבים יממשו את זכותם לפרוע את המשכנתא בבת אחת.

הצהרה זו של הבנק משתלבת היטב עם הצעדים אותם נקט בשנים האחרונות כגון הגבלת היקף המימון אותו הבנקים יכולים לתת על משכנתאות חדשות  והגבלת חלקה של הריבית המשתנה במשכנתא ל – 33% מסך כל ההלוואה. כרגע נראה כי צעדים אלו אכן לא הצליחו לקרר את השוק והיקף נטילת המשכנתאות רק הולך ועולה.

מי שמחליט להקשיב לבנק ישראל, יכול בהחלט לבחור בנטילת משכנתא שכל הריבית בה קבועה, אך עליו לקחת בחשבון כי במידה והריבית לא תעלה, הוא עשוי לשלם סכומים גבוהים יותר באופן ניכר מאלו אשר ייקחו או לקחו משכנתאות בריבית משתנה.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן