לוגו וידר

תוכן עניינים

בנק ישראל מרכז את כל המגבלות על המשכנתאות במסמך אחד

בנק ישראל פרסם בשבוע שעבר מסמך בשם "מגבלות למתן הלוואות בדיור" ובו הוא מרכז את כל המגבלות שנקבעו בנוגע למתן משכנתאות על ידי הבנקים ובנוסף לכך, מגדיר מחדש מהי הכנסה פנויה.

משכנתא

המסמך מפרט את המגבלות הבאות:

מגבלה על שיעורי המימון (LTV) : מי שלוקח הלוואה וזוהי דירתו הראשונה, יוגבל ל – 75% מימון, מי שקונה דירה במקום דירה קיימת הנמצאת ברשותו, יוגבל לשיעור מימון של 70% ומי שקונה דירה להשקעה (כלומר, יש ברשותו דירה או יותר והוא קונה אחת נוספת), יוגבל לשיעור מימון של 50% בלבד.

מגבלות על שיעור ההחזר מן ההכנסה :  הבנק לא יכול לאשר משכנתא אם שיעור ההחזר מן ההכנסה עולה על 50%. יש לשים לב כי ההכנסה מוגדרת כהכנסה פנויה "נטו" לאחר ניכוי הוצאות קבועות בהתחייבות ל – 18 חודשים לפחות. הבנק גם חייב לקבל אסמכתא לאותה הכנסה והוכחת תשלום.

כמו כן, ניתן להכיר במחצית של הכנסתו הפנויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה גם אם אותו אדם אינו מתגורר בנכס. זאת רק אם אותו אדם משמש כערב, נערכה לו בדיקת יכולת החזר והוא משלם בעצמו 20% לפחות מן ההחזר החודשי.

אגב, מבחינת הבנקים, כל הלוואה שההחזר בה עולה על 40% מן ההכנסה נחשבת להלוואה בסיכון גבוה ועליו להקצות לה משקל סיכון של 100%.

מגבלה על החלק בהלוואה בריבית משתנה : חלק ההלוואה בריבית משתנה לא יכול לעלות על שני שליש מסך כל ההלוואה. אם מדובר על ריבית שעשויה להשתנות תוך פחות מחמש שנים, ההגבלה היא חמורה יותר, שליש בלבד (זוהי למעשה הוראה ישנה יותר).

תקופת פירעון – הבנקים לא יוכלו לאשר הלוואה לדיור שתקופתה עולה על 30 שנה

מחזור משכנתא – בנק לא יוכל לאשר מחזור משכנתא אם בעקבות המחזור נוצרה חריגה מאחת מן המגבלות הללו או גדלה חריגה קיימת

בנק ישראל מרכז את כל המגבלות על המשכנתאות במסמך אחד
בנק ישראל מרכז את כל המגבלות על המשכנתאות במסמך אחד

סייגים למגבלות

למרות כל המגבלות הללו, יש להן גם מספר סייגים :

  • המגבלה על שיעור המימון לא תחול על הלוואה שיותר מ – 50% ממנה ניתנת מכספי מדינה
  • שאר המגבלות לא יחולו על הלוואות שניתנו במלואן מכספי המדינה
  • מגבלות על שיעור ההחזר מן ההשקעה לא יחלו על הלוואות לגישור עם תקופת פירעון של עד שלוש שנים והלוואות לכל מטרה עד 120 א"ש
  • המגבלות לא חלות על הלוואות לדיור לעובדי מדינה, עובדי הוראה וזכאי מערכת הביטחון בסכום של עד 50 א"ש

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא
House Insurance 419058 640
מה זה לוח סילוקין למשכנתא?

המציאות של ימינו מכתיבה את הכללים שלה וביניהם נטילת הלוואת משכנתא באם מעוניינים לקנות נכס למגורים. בתהליך קבלת משכנתא קיימים שיקולים שונים שמובילים לבחירה הנכונה

המשך קריאה
מה יוריד את מחירי הדירות?

בעוד הממשלה הציגה את הורדת המע"מ לרוכשי דירה ראשונה כהישג ויישום של תוכנית ארוכת טווח, רבים תוהים אם לא מדובר בצעד פופוליסטי שדווקא יגרום לנזק בטווח הרחוק.

המשך קריאה

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן