לוגו וידר

תוכן עניינים

הזעזוע בעולם המשכנתאות – כל מה שצריך לדעת

לאחר תקופה ארוכה של ציפייה וספקולציות, הוציא אתמול בנק ישראל הנחיה חדשה לתאגידים הבנקאיים. הנחיה זו מגבילה את שיעור המימון אותם יכולים לתת הבנקים ללווים בהתאם לקריטריונים מסוימים החלים על שלושה סוגים שונים של נוטלי משכנתאות : זוגות צעירים, משפרי דיור ומשקיעים. ההנחיה נועדה לטפל במצב הנוצר בשוק ובו בעלי האמצעים נוטלים משכנתאות במימון גבוה ובאופן עקיף ממשיכים לתרום לעליית המחירים בשוק הדיור.

הגבלת המימון תתבצע כדלקמן :

  • רוכשי דירה ראשונה לא יוכלו לקבל אחוז מימון של מעל 75%
  • משפרי דיור שימכרו את דירתם הישנה, יקבלו אחוזי מימון של עד 70% מערך הדירה החדשה
  • משקיעים ורוכשים מחו"ל יוגבלו למימון של עד 50% מערך הדירה

הגבלות אלו מצטרפות למגבלות הקודמות על המשכנתאות שקבעו כי 60% מעלות המשכנתא צריכה להיות מוחזרת בריבית שאינה ריבית משתנה. ההנחה היא כי המגבלה הזן אמנם הרגיעה מעט את שוק המשכנתאות, אך באופן זמני בלבד.

הסיבה להכרזה דווקא עכשיו

בנק ישראל מודאג, ובצדק, מהעלייה המסיבית בביקוש למשכנתאות : שילוב של ריבית נמוכה וחוקים שאין להם באמת שיניים, גרמו לכך שהמשקיעים שיש בידם את הכסף, ממשיכים לקחת משכנתאות באחוזי מימון גדולים ובכך מסכנים את האשראי הבנקאי- שלא פחות מ – 40% ממנו נמצא בתחום הנדל"ן.

הזעזוע בעולם המשכנתאות - כל מה שצריך לדעת
הזעזוע בעולם המשכנתאות – כל מה שצריך לדעת

גם הריבית יורדת

בד בבד עם ההכרזה על המגבלות החדשות, הודיע בנק ישראל אתמול על הורדת הריבית לשפל חדש של 2% בלבד. להורדת הריבית עשויה להיות דווקא אפקט הפוך, להוריד את מחירי המשכנתאות ולהגביר עוד יותר את הביקוש אליהן.

על מי עשוי המהלך להשפיע?

לפי נתוני בנק ישראל עצמו, המהלך עשוי להשפיע "רק" על 20% מנוטלי המשכנתאות. עם זאת, רק כ – 3% מכלל נוטלי המשכנתאות נחשבים לרוכשי דירה ראשונה עליהם תחול המגבלה הקלה יותר. 8% הם משפרי דיור – 9% הם משקיעים זרים. במילים אחרות, הקבוצה שאליה מכוון המהלך היא בעיקר קבוצת המשקיעים שאחראית במידה רבה להמשך הניפוח של "בועת הנדל"ן".

מה יהיה?

למרות הניסיונות החוזרים ונשנים של בנק ישראל לטפל בשוק הנדל"ן המתחמם, נראה שעד כה ההצלחה במשימה הוכשרה ככשלון, בעוד העיתונות הכלכלית ודעת הקהל ממשיכים לצאת כנגד בעלי הממון שיכולים להרשות לעצמם דירה, תוך כדי שהם משפיעים לרעה על כלל המחירים בשוק. הצעדים של בנק ישראל כנראה לא יגרמו להוזלה במחירי הדירות, אבל הם בהחלט יכולים לעצור את עליות המחירים ולמנוע ממי שאין בידו את החוסן הכלכלי לקחת משכנתא, להיקלע לחובות.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן