לוגו וידר

תוכן עניינים

העשירים שוב מתחמקים מתשלום מס שבח

בחודש ספטמבר 2013 נודע כי הפטור ממס שבח לא יבוטל ולמעשה יוארך עד לשנת 2018, ומי שאמר שכל מה  שזמני הופך לבסוף לקבוע, לא היה יכול להיות צודק יותר…

נכון, החל מינואר  2014 כל מי שיש ברשותו יותר מדירה אחת וימכור את אחת מהן, ייאלץ לשלם עליה 25% מס שבח, אבל, וזה אבל גדול, החישוב לגבי המס לא יהיה רטרואקטיבי. במילים אחרות, אם דירה שנקנתה ב – 2008 הכפילה את שוויה עד הראשון לינואר 2014 ונמכרה ביום הראשון של השנה האזרחית החדשה, היא למעשה תהיה פטורה לחלוטין מהמס. כמו כן, מי שיש ברשותו רק דירה אחת יוכל עדיין למכור אותה בפטור כל שנה וחצי ורק אם לא החזיק בדירה נוספת במהלך ארבע השנים האחרונות.

מבלי להיכנס להסברים אודות תכנון מס שיכול להוביל להקלות מס של מיליוני שקלים עבור מי שמחזיק ברשותו מספר רב של דירות (עד חמש), בשורה התחתונה העשירים יוכלו להמשיך ולשלם הרבה פחות מיסים, מיסים שבסופו של דבר יקוצצו מתקציב המדינה המשרת את כלל האזרחים ולכן הראשונים להיפגע ממנו יהיה מעמד הביניים והמעמד הנמוך. כזכור, התוכנית המקורית הייתה לבטל לחלוטין את הפטור ממס שבח, אך בארץ כמו בארץ, דיבורים לחוד ומעשים לחוד.

העשירים שוב מתחמקים מתשלום מס שבח
העשירים שוב מתחמקים מתשלום מס שבח

האם דווקא ביטול הפטור פוגע במעמד הביניים?

לעומת זאת, יש לציין כי לשכת רואי החשבון טוענת כי דווקא ביטול הפטור פוגע בשוויון ההזדמנויות מכיוון שאלו מקרב מעמד הביניים שחסכו במשך שנים ארוכות לרכישת דירה נוספת להשקעה (הפטור המלא היה תקף במשך 30 השנים האחרונות), יצטרכו כעת למכור אותה על מנת שלא לשלם עליה מיסים כבדים. כך או כך, גם המתנגדים לפטור וגם המצדדים בו מסכימים על כך שהדיון בו במסגרת חוק ההסדרים נעשה בצורה מהירה מדי שלא לקחה בחשבון את כלל ההשפעות שיהיו לו על שוק הדיור.

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן