לוגו וידר

תוכן עניינים

חדשות אמצע אוגוסט: חוק מע"מ אפס, התקררות או התחממות ובשורות למיעוטי יכולת

בשבוע שעבר ניבאנו כי חוק מע"מ אפס ימשיך להתעכב, והנה רק אתמול נודע שבעקבות פשרה בין חברי הכנסת החרדים לבין יושב ראש וועדת הכספים של הכנסת, הדיון בחוק יידחה למושב החורף. מבחינת לפיד זוהי ללא ספק מכה נוספת למעמדו מכיוון שהתיקונים שהחרדים דרשו היו בכל מקרה לא משמעותיים ועסקו בהגדרות קטנוניות כמו למשל העלאת שטח הדירה המוטבת מ – 140 ל-150 מ"ר…

התגובות לאישור החוק ממשיכות להיות מעורבות ובניגוד למה שניתן להתרשם, יש לו גם תומכים, וביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו. עורכת הדין ענת שביט ממחלקת מיסים במשרד "פישר בכר חן וול אוריון" מסבירה כי מי שצופה כי ירידת המחירים תתרחש באופן מיידי צפוי להתאכזב, אך בטווח הבינוני – ארוך, בהחלט ייתכן כי הרפורמה תוביל לירידה המתבקשת במחירי הדירות.

מנגד, שמואל סלבין, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר וכיום יו"ר קרן הריט סלע קפיטל טוען שגרירת התוכנית מעכבת ומאיטה את שוק הדירות החדשות כולו, וכך נוצר מצב של הפסקת בנייה על ידי הקבלנים אשר יגרום בסופו של דבר לעלייה בביקושים ולזינוק נוסף במחירי הדירות.

חדשות אמצע אוגוסט'' חוק מע''מ אפס, התקררות או התחממות ובשורות למיעוטי יכולת
חדשות אמצע אוגוסט" חוק מע"מ אפס, התקררות או התחממות ובשורות למיעוטי יכולת

האם אנחנו צפויים לראות עוד מגבלות על המשכנתא או דווקא ירידת מחירים?

עוד לא ראינו די – לפי נתוני יולי, אשר מצביעים על המשך הביקוש הגבוה והוספה של 35.3 מיליארד שקלים נוספים  לחובות של משק הבית בישראל, מתחזקת ההערכה כי לבנק ישראל ולמפקח על הבנקים דודו זקן לא יהיה מנוס מלהטיל מגבלות נוספות על שוק המשכנתאות, זאת בלי להתייחס להורדת הריבית אשר למעשה תיכנס לתוקפה החל מהחודש ועשויה לגרום להתחממות נוספת.

מנגד, אסור לשכוח שהירידות החדות ברכישת דירות חדשות שדווחו בחודש מאי (40%) עדיין לא תואמות לנתוני המשכנתאות, ולפי הערכות בנק ישראל, נתחיל לראות את ההשפעה שלהן על השוק רק בחודש ספטמבר או אוקטובר, אז יחלו רוב הלווים לשלם את תשלומי המשכנתא.

בכל אופן, נראה כי המגבלות של בנק ישראל החלו סוף כל סוף להתבטא גם בתמהילי המשכנתא של הציבור: כך למשל, אם בשנה שעברה 25% מהכספים שניטלו היו בריבית קבועה, בחודש שעבר (יולי), אחוז זה עלה כבר ל – 43% על חשבון מסלול ריבית הפריים הפופולארי.

הקמת קרן חדשה למעוטי יכולת

יוזמה חדשה של ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) ועמותת ידיד בסיוע של מחלקת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל מתבשלת בימים אלו במטרה להקים קרן אשר תעזור למיעוטי יכולת לקבל הלוואות מן הבנקים, ובכלל זאת גם הלוואה למשכנתאות. הקרן תאפשר ללקוחות אלו (יותר ממיליון איש לפני ברוורמן) לשנות את דירוג האשראי שלהם, כמו גם הכוונה כלכלית, ליווי אישי ובדיקת היכולת לקבל סיוע מקרן הלוואות ממשלתית

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן