לוגו וידר

תוכן עניינים

חדשות משכנתא – נובמבר 2014

הדיון בהצעת החוק על משכנתא במימון 90%

בתחילת החודש נודע לראשונה על הצעת חוק שתאפשר לרוכשי דירה ראשונה לקבל מימון של עד 90% מערך הדירה. הצעת החוק שיזם במקור אביגדור ליברמן, הועלתה על ידי ארבעה חברי כנסת מסיעת ישראל ביתנו : אורלי אבי-אבקסיס, שמעון אוחיון, רוברט אילטוב וחמד עמאר. כיום אגב, אחוז המימון המקסימאלי לרוכשי דירה ראשונה עומד על 75%.

למרות שאבקסיס הדגישה כי החוק מחייב לבדוק כי שני בני הזוג עובדים ועומדים ביכולת הכנסה מינימאלית, מאז העלתו של החוק הושמעה כלפיו ביקורת רבה מכיוון שהוא עלול להכניס זוגות רבים לסחרור פיננסי ולהגדיל בכ – 1,200 ₪ את ההחזר החודשי הממוצע. זאת לפני האפשרות של עלייה חדה בריבית עקב מיתון שיגדיל עוד יותר את ההחזר…

אם מוסיפים לחוק החדש את חוק מע"מ 0 שגם כן עומד תלוי באוויר, המצב נעשה סבוך עוד יותר מכיוון שהזוגות הצעירים אינם יודעים האם לרכוש דירה עכשיו או לחכות, וכך השוק כולו נכנס למיתון עמוק אפילו יותר.

מצד שני, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, אוהד דנוס הודיע כי הוא דווקא תומך בהצעת החוק מכיוון שהמצב כיום, בו אנשים צריכים לגור בשכירות, הופך אותם דווקא לתלותיים וחלשים הרבה יותר, זאת בעוד יציבות כלכלית יכולה לגרום להם לשגשג ולהתפתח. כמו כן, אפילו אם יוצר מצב של חדלות פירעון, יהיה ניתן להשכיר את הנכס מבלי שערכו יישחק.

חדשות משכנתא - נובמבר 2014
חדשות משכנתא – נובמבר 2014

צעירים ביריד הדירות בגני התערוכה בתל אביב : חלום הדירה עדיין רחוק מאיתנו

ביריד הדירות שנערך בסוף השבוע האחרון בגני התערוכה בתל אביב ובו השתתפו נציגי חברות הנדל"ן הגדולות במשק כגון אפריקה ישראל, אביסרור, צמח המרמן ועוד, טענו צעירים רבים כי למרות שהם ובני זוגם עובדים במקצועות אקדמאיים, חלום הדירה עדיין רחוק מהם מאוד, ובמיוחד כאשר המחיר של דירה ממוצעת בישראל כבר נוסק לאזור ה – 2 מיליון שקלים.

 

לעומת זאת, חלק מיזמי הנדל"ן שנטלו חלק ביריד טענו דווקא כי הצעירים מתחילים לרדת מן הגדר וכבר לא מחכים להבטחות הממשלה בדמות חוק מע"מ 0. אחרים טענו כי הבעיה המרכזית בה הממשלה צריכה לטפל היא בעיית מחירי הקרקעות והביקושים העולים. בכל אופן, נראה שכולם הסכימו על כך שלא צפויה ירידת מחירים של ממש בזמן הקרוב.

אף על פי חוסר האמון בחוק, נציגי אתר מדלן שארגנו את הכנס ציינו כי 40% מבאי הכנס משתייכים לאוכלוסיות שזכאיות להטבות על פי החוק, ולפיכך הם זכו להסברים כיצד לנצל את המקסימום מן ההטבה הצפויה. נושאים חשובים נוספים שהועלו בהרצאות היו כיצד לבחור את סביבת המגורים הטובה ביותר, כיצד חותמים על חוזה מול קבלן וכיצד מוודאים כי הצעת מחיר שמקבלים עבור הדירה היא אכן אטרקטיבית.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן