לוגו וידר

תוכן עניינים

חוק מע"מ 0 – מהן המשמעויות האפשרויות שלו בפועל?

חוק מע"מ 0 הוא ללא ספק אחד מן החוקים היותר שנויים במחלוקת והדעות לגביו חלוקות : מצד אחד אין ספק כי מטרתו הראשונית של החוק להוריד את מחירי הדירות הייתה טובה. אך מצד שני,

חוק מע"מ 0 הינו נושא שנוי במחלוקות, מצד אחד מטרתו הראשונית של חוק מע"מ 0 להוריד את מחירי הדירות, אך מצד שני לא ברור האם ההורדה אכן תגיע אל הרוכשים.

או שאולי מחירי הדירות ימשיכו לעלות בגלל שפשוט יוצר ביקוש מחודש אליהן.

גם המפרט זול יותר

נקודה שנייה אליה צריך לשים לב היא שתנאי המינימום לדירות שהחוק יכול עליהם ירדו ולכן הן בעצם דירות איכותיות פחות. למשל, אין יותר גדלים מינימאליים לחדר
השינה המרכזי וחדרי השינה המשניים, וגם לא לפינת האוכל, המטבח והסלון. הקלות נוספות נעשו לגבי חיפוי הקרמיקה בחדרי השירותים והאמבטיה. לפי ההערכות, גודל הדירות המוצע יהיה קטן ב – 10 עד 15 מ"ר מאלו של החוק המקורי והן מיישרות קו עם מפרטים שהיו מקובלים בשוק לפני חמש שנים.

ועם זאת, חלק מהקבלנים עדיין חוששים כי דירות שנמצאות בשלבי תכנון או הקמה לא יעמדו במפרט, מה שעלול להוביל למלאי דירות קטן העומדות בתקן חוק מע"מ 0 ולהגברת הביקוש…

חוק מע''מ 0 - מהן המשמעויות האפשרויות שלו בפועל
חוק מע"מ 0 – מהן המשמעויות האפשרויות שלו בפועל

האם לקנות דירה עכשיו או לחכות?

כעת יש שתי שאלות מרכזיות העומדות בפני רוכשים פוטנציאלים : הראשונה נוגעת למי שכבר התחיל בשלבי נטילת משכנתא עקב ריבית הפריים הנמוכה, והשנייה מיועדת למי שיושב על הגדר ותוהה האם הגיע הזמן לקנות דירה או שכדאי לחכות לחוק מע"מ 0.

לגבי השאלה הראשונה, את התשובה עצמה צריך לחלק לשני חלקים לפי השלב בו אתם נמצאים בהליך נטילת המשכנתא:

1. אם כבר התחלתם במכרז ריביות אל מול הבנקים או שאתם מתכננים לקבל את הכסף על המשכנתא בחודש הבא (נובמבר), ייתכן שעדיף לחכות עד אחרי החג על מנת לראות האם תתבצע הורדת ריבית נוספת (נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג לא שללה על הסף את הורדת הריבית לאפס). כך ייתכן שתוכלו לקבל ריביות נמוכות במיוחד במסלולים הריבית הקבועה והמשתנה (למרות שבמסלולים המשתנים הדבר עלול לפעול לרעתכם אם הריבית תעלה בהמשך).

2. אם עוד לא התחלתם כלל בתהליך ואתם זקוקים לכסף בחודש דצמבר והלאה, יש לכם עדיין לא מעט זמן להחליט, גם מבחינת הריבית שלא בהכרח תרד מיד וגם מבחינת חוק מע"מ אפס אליו נגיע מיד.

ומה לגבי אישור החוק עצמו?

החוק עצמו צפוי לעבור רק במושב החורף אשר ייפתח לאחר החג. עם זאת, החוק לא עובר באופן מיידי, אלא צריך לעבור עוד מספר קריאות על מנת שייכנס לתוקף. מכיוון שלא ברור האם מחירי הדירות ירדו, יעלו או ירדו ולאחר מכן ייעלו, שאלת הרכישה הופכת למורכבת אפילו יותר.

לפיכך, גם כאן צריך לחלק את התשובה לשתיים: אם אתם לא עומדים בתנאי הזכאות, אבל מחכים לאפקט של ירידת המחירים, לא כדאי לכם להמר מכיוון שלא בטוח שתוכלו לרכוש דירה בדיוק בנקודת הזמן בה תחול ירידה בשוק ואז תפסידו פעמיים מכיוון שכל המתנה ברכישת הדירה בוודאי לא תשפר את מצבכם.

איך החוק הולך להשפיע על המשכנתא שלכם?

מכיוון ששוק הדיור נמצא כעת בקיפאון זמני, הביקושים למשכנתאות ירדו מעט והבנקים מנסים למכור את המשכנתא במחיר נמוך יותר. יחד עם זאת, אנחנו קרובים לסוף שנה והבנקים בלחץ לבצע כמה שיותר משכנתאות במטרה להגיש להנהלה את הדיווח השנתי הגבוה ככל הניתן ועל כן הריביות עוד צפויות מעט לרדת בנובמבר-דצמבר.

רוצים לקבל מידע נוסף אודות חוק מע"מ 0 לרכישת דירות? צור קשר עם וידר משכנתאות במספר: 073-7294778

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן