לוגו וידר

תוכן עניינים

למרות המגבלות – הביקושים חוזרים

הביקוש למשכנתאות חוזר

וזה קורה שוב : למרות המגבלות החדשות של בנק ישראל, הביקוש למשכנתא חוזר לעלות : מהנתונים האחרונים, עולה שבחודש נובמבר גדל הביקוש למשכנתאות ב- 21% לעומת חודש אוקטובר ועמד על 4.1 מיליארד ש"ח. עם זאת, חשוב לזכור שעדיין מדובר בסכום נמוך יחסית לעומת השיא של חודש אוגוסט, 5.8מיליארד ש"ח.

ההערכה היא כי למרות המגבלה החדשה שלא מאפשרת לקבל הלוואה על יותר מ – 70% או 75% מערך הנכס, הריבית הנמוכה היא מספיק אטרקטיבית על מנת להאפיל על ההחלטה הזו. במידה ובנק ישראל אכן יוריד את הריבית ברבע אחוז נוסף, אל 1.75%, לא מן הנמנע שנחזה בשבירות שיאים נוספות. אמנם מדד  המחירים לצרכן ירד החודש ב – 0.5%, אך עדיין קשה לדעת אם מדובר במגמה ארוכת טווח שתעצור את האינפלציה, כפי שטוענים רבים, או פשוט בירידה לשם עליה.

מחקר חדש על עליית מחירי הנדל"ן, מפנה אצבע מאשימה כלפי הרשויות המקומיות

השבוע פורסם מחקר של מכון גזית. המחקר שנערך על ידי דקאן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי פרופ', צבי אקשטיין ומנכ"לית מכון גזית גלוב, ד"ר אפרת טולקובסקי, מצביע על כך שהרשויות המקומיות מעודדות הקמה של אזורי מסחר עליהם היא יכולה לגבות ארנונה גבוהה פי חמישה. התופעה בולטת בעיקר באזור המרכז, שם חלה עלייה של 71% במחיר הריאלי הממוצע של מ"ר נדל"ן בין השנים 2000 עד 2011, לעומת זאת, בשאר חלקי המדינה, נתון זה נשאר קבוע ואף ירד בחלק מן האזורים. כיום מגיעים ההבדלים בין המרכז לפריפריה ל – 50% ואף יותר.

החוקרים סבורים כי במצב עניינים זה, המדינה תתקשה לפתח את הפריפריה ולהפוך אותה לאלטרנטיבה ראויה למרכז, זאת למרות נתיבי תחבורה אשר הולכים ומשתפרים כל הזמן (לדוגמה, כאשר רוצים להגיע מבנימינה לתל אביב, רכבת ישראל מציעה לא פחות מארבע רכבות בשעה, כשהמהירה ביניהן מגיעה לאוניברסיטת תל אביב בפחות מחצי שעה).

למרות המגבלות - הביקושים חוזרים
למרות המגבלות – הביקושים חוזרים

 הציבור עדיין מתקשה להאמין בקניית דירה

עיתון גלובס מציג מוסף נדל"ן חדש , ומדווח על סקר חדש ולפיו מסתבר כי החלטות בנק ישראל מהשנה האחרונה לא הגבירו את האמון של הציבור ברכישת דירה, אלא הורידו אותו לשפל של 7.7% אחוז בלבד (לעומת 11.8 באוקטובר). פלח השוק אליו מתייחסים המספרים הוא של אותם אנשים אשר לא שוללים קניה של דירה בטווח של חצי שנה.

כפי שניתן לראות בגרף , רמת ההתלבטות מקבילה פחות או יותר לשינויים בנפח לקיחת המשכנתאות. כלומר, כאשר הקצב גבוה, ישנם פחות מתלבטים, וההפך.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן