לוגו וידר

תוכן עניינים

מדד המחירים לצרכן לחודש יוני ועוד חדשות משכנתא

מדד המחירים לצרכן בחודש יוני עלה  ב – 0.3%. עם זאת , מתחילת השנה הוא נותר ללא שינוי וגם ב – 12 החודשים האחרונים (כלומר, מיולי 2013), עלה בחצי אחוז בלבד. יש לציין כי עליית מחירים מתונה יחסית נרשמה

בסעיף הדיור (0.3%), בעוד העלייה הגדולה ביותר הייתה דווקא בסעיף הביגוד וההנעלה (10%).

לדברי אנליסטים, סביבת האינפלציה הנמוכה מעידה על הרעה בפעילות הכלכלית במשק ועל מדד נמוך של אמון הצרכנים, מבלי לכלול השפעה של גורמים חיצונים כגון הפיחות בשער הדולר והירידה במחירי האנרגיה.

למרות שמדד המחירים לצרכן היה נמוך, הוא עדיין היה גבוה מן התחזיות, ולכן ייתכן כי בנק ישראל יחליט להמתין עוד לפני שיוריד את הריבית במידה ובו גם המדדים הבאים יהיו גבוהים ויעידו על תחילתה של התאוששות. כמו כן, ההודעה של הבנק המרכזי בארה"ב על סיום צפוי של תוכנית ההקלה באוקטובר עשוי לתמוך דווקא בהחלטה הפוכה של העלאת הריבית מכיוון שמשמעות הדבר היא שהריבית בארה"ב תעלה ובנק ישראל לא יוכל להתעלם מכך.

בנוגע לשוק הנדל"ן, סמנכ"ל ההשקעות של תמיר פישמן, יניב אהרון, סבור כי בנק ישראל רוצה למנוע עליה נוספת במחירי הנדל"ן ומצב של בועה בשוק, ולכן הוא משאיר את הריבית על כנה. זאת אף על פי שבמצב של כלכלה בריאה, ייתכן כי הוא היה מחליט להוריד את הריבית על מנת להניע את גלגלי המשק ולתרום לצמיחתו.

מדד המחירים לצרכן לחודש יוני ועוד חדשות משכנתא
מדד המחירים לצרכן לחודש יוני ועוד חדשות משכנתא

שוק המשכנתאות לא נח לרגע

למרות ההאטה במשק, בנק ישראל מסר לפני מספר ימים כי פעילות המשכנתא בחודש שעבר עלתה ב – 9.6% לעומת החודש הקודם והגיעה להקיף של 4.6 מיליארד ש"ח, שבירת שיא של ששה חודשים. נתון מעניין נוסף הוא כי חלה עלייה במרכיב הריבית הקבועה שהיווה 43.5% מכלל ההיקף, זאת לעומת 26% בלבד בתקופה המקבילה אשתקד. עם זאת, נתון זה אינו מפתיע במיוחד לאור הקשחת תנאי המשכנתא מבחינת היקף הריבית הקבועה מסך כל ההלוואה.

הקלה לתושבי קו העימות ומי שקיבל משכנתא מן המדינה

בעקבות המצב הביטחוני, המדינה מאפשרת ללווים שקיבלו משכנתא מוזלת מן המדינה במסגרת חוק ההלוואות לדיור לפנות אל הבנק שלהם ולקבל דחייה בתשלום שני ההחזרים הקרובים. בנוסף לזאת, החשבת הכללית במשרד האוצר הורתה לתאגידים הכלכליים של הבנקים לדחות את הפינויים שאושרו זה מכבר על ידי בית המשפט ותוכננו להתבצע כעת (בזמן הלחימה).

ללא קשר ישיר לכך, מספר בנקים בישראל הודיעו כבר בשבוע שעבר על הטבות שונות לתושבי קו העימות (כ – 40 ק"מ מן הרצועה) ולחיילים המשרתים במילואים. לדוגמה, בנק הפועלים ובנק לאומי מאפשרים לדחות את תשלומי המשכנתא לתקופה של עד שלושה חודשים, ואילו דיסקונט ומזרחי לתקופה של חודשיים.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא
House Insurance 419058 640
מה זה לוח סילוקין למשכנתא?

המציאות של ימינו מכתיבה את הכללים שלה וביניהם נטילת הלוואת משכנתא באם מעוניינים לקנות נכס למגורים. בתהליך קבלת משכנתא קיימים שיקולים שונים שמובילים לבחירה הנכונה

המשך קריאה
מה יוריד את מחירי הדירות?

בעוד הממשלה הציגה את הורדת המע"מ לרוכשי דירה ראשונה כהישג ויישום של תוכנית ארוכת טווח, רבים תוהים אם לא מדובר בצעד פופוליסטי שדווקא יגרום לנזק בטווח הרחוק.

המשך קריאה

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן