לוגו וידר

תוכן עניינים

מדוע צפוי בנק ישראל להכריז בקרוב על מגבלות נוספות בשוק המשכנתאות?

בעקבות ההורדה הנוספת של הריבית במשק החודש, עלתה הערכה בקרב כלכלנים רבים כי לבנק ישראל לא תהיה בררה אלא להמשיך ולהטיל מגבלות נוספות על שוק המשכנתאות על מנת למנוע מצב בו הציבור ימשיך וייקח משכנתאות בריבית נמוכה וברמות סיכון גבוהות.

מדוע צפוי בנק ישראל להכריז בקרוב על מגבלות נוספות בשוק המשכנתאות
מדוע צפוי בנק ישראל להכריז בקרוב על מגבלות נוספות בשוק המשכנתאות

כעת, מעיון בפרוטוקולים של הוועדה המוניטארית של בנק ישראל עולה כי חברי הוועדה אכן הביעו חשש כזה מכיוון שבמצב השוק הנוכחי, מחירי הדירות ממשיכים לעלות, הביקוש גואה והשוק עדיין רחוק מלהצטנן.  מצד שני, בנק ישראל חייב לשמור על סביבת ריבית משכנתא נמוכה מסיבות אחרות כמו התמיכה ביצואנים וביצרנים שמובילה בסופו של דבר לרמת פעילות גבוהה במשק.

מצד שלישי, השקעות באפיקים סולידיים כמו למשל אגרות חוב הופכים להיות אטרקטיביים פחות ולכן מי שמעוניין להשקיע את כספו, פונה לרוב לשוק הדיור, כך שהריבית הנמוכה במשק משרתת לא רק את רוכשי דירה ראשונה ואת משפרי הדיור, אלא גם את בעלי הדירות להשקעה (שהמגבלות שהוטלו עליהם עד כה אכן היו המחמירות ביותר).

מעבר לכל זאת, תרחיש האימים של בנק ישראל הוא שמשבר חמור בשוק הדיור כמו זה שבו לווים רבים לא יוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתא, יגרום לקריסת הבנקים ויטלטל את כל המערכת הכלכלית. לפיכך, המגבלות על המשכנתאות הן למעשה רק צעד מניעה אחד מתוך התבוננות כוללת  על המשק ברמת המקרו וניסיון ליצור מערכת יציבה של איזונים ובלמים.

בנק ישראל ומשכנתאות

גם הבנקים מבינים שהשוק קרוב למיצוי

חיזוק לעמדה של בנק ישראל ניתן למצוא דווקא בבנקים עצמם כאשר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, אלדד פישר הצביע לפני מספר ימים על כך שלדעתו שוק המשכנתאות קרוב למיצוי למרות צמיחה מרשימה של 12.1% באשראי אותו נתן מזרחי טפחות בתחום המשכנתאות והעובדה שמדובר בבנק הפעיל ביותר בתחום זה (36% מכלל המשכנתאות שנלקחו ב – 2013).

כאשר בוחנים את תיק המשכנתאות הכולל של מזרחי טפחות לשנת 2013, הרי ששיעור המימון הממוצע של התיק בבנק הוא 56% ושיעור ההחזר על ההשקעה עומד על כ – 30.6%. לעומת זאת, 22% מהנוטלים מחזירים 35-50 אחוזים מההכנסה שלהם לטובת המשכנתא ו – 7% מחזירים אפילו יותר (בין 50 ל – 80). החדשות הטובות הן ששיעור ההחזר הממוצע ירד מעט לעומת 2012. .

 בכל אופן, גם פרשר חוזה כי הביקוש לדירות חדשות לא יפחת ב – 2014 מכיוון שלדבריו בשוק קיים מחסור של אמיתי של כ- 40,000 דירות. לסיכום הוא אומר, אין ספק שמגבלה נוספת של בנק ישראל היא רק שאלה של זמן.

עד כמה ירידת הריבית התבטאה במשכנתא שלכם?

נתונים שהתפרסמו בסוף החודש שעבר מצביעים על ירידה של 0.9% בריבית המשכנתא הממוצעת במסלול משתנה, וזהו נתון המקביל לירידה המצטבעת של 1% בריבית בנק ישראל בכל 2013. לעומת זאת, מי שבחר במסלול צמוד למדד, ראה אמנם ירידת ריבית ממוצעת של חצי אחוז במחצית הראשונה של השנה, אך המגמה התפתחה במחצית השנייה שלה, אז הייתה דווקא עליה ממוצעת של 0.75% לרמה של 2.5%.

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא
Coins 1523383 640
ריבית משכנתא ממוצעת 2017

זוכרים איך בגן הילדים לימדו אותנו איך בחיים, לפעמים, משהו קטן-קטן יכול להפוך למשהו גדול במיוחד? אז ברוכים הבאים לדוגמה החיה הממשית והמוחשית ביותר בה

המשך קריאה

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן