לוגו וידר

תוכן עניינים

20 טיפים שחובה לקרוא לפני לקיחת משכנתא

לעיתים שפע המידע שקיים בעולם המשכנתאות עלול להיות מבלבל, ובמיוחד אם אתם לא מתמצאים בכל המושגים אם אפילו אם אתם עדיין מנסים להבין האם כדאי לכם לקחת משכנתא או להיצמד לפתרון הדיור הנוכחי שלכם… לשם זאת ריכזנו כאן בעבורכם 20 טיפים חשובים שרצוי מאוד שתעברו עליהם לפחות פעם אחת לפני שתתחילו לצעוד לכיוון מחלקת המשכנתאות בבנק הקרוב לביתכם…

אל תשכחו לעבור גם על מדריך המשכנתא שלנו.

טיפ 1 – האם הבנק ייתן לי משכנתא?

המסע לקבלת משכנתא ורכישת דירה הוא מסע ארוך למדי שעובר בדרך כלל דרך מספר סניפי בנק , מילוי לא מעט טפסים ותהליכים בירוקרטים שונים. אבל לפני שמתחילים במסע הזה, שווה לשאול את עצמו האם אנחנו בכלל עומדים בקריטריונים לקבלת משכנתא כגון בדיקת חשבונות בנק מוגבלים או רישום תקין של הנכס.

באתר וידר משכנתאות ריכזנו בעבורכם דף הכולל את כל הקריטריונים הנפוצים אותם דורשים הבנקים לקבלת משכנתא, כמו גם את רשימת המסמכים אותם דורשים הבנקים לשם פתיחת תיק המשכנתא עצמו

דף קריטריונים לקבלת משכנתא באתר וידר משכנתאות

20 טיפים שחובה לקרוא לפני לקיחת משכנתא
20 טיפים שחובה לקרוא לפני לקיחת משכנתא

טיפ 2 – חדשות משכנתא

במדינה בה ישנם מספר עיתונים כלכלים גדולים כגון כלכליסט ודה מרקר ומבחר גדול עוד יותר  של אתרי אינטרנט העוסקים בשוק הנדל"ן, קשה לעיתים למצוא דווקא את אותן הידיעות החשובות לנוטלי המשכנתאות או ליועצים בתחום.

באתר וידר משכנתאות אנו דואגים לאסוף בעבורכם חדשות משכנתא עדכניות ולפרסם אותן על בסיס חודשי או דו שבועי. בחדשות אלו תוכלו לקרוא על כל מה שהתחדש בתום המשכנתא והנדל"ן כגון שינויים בריבית הפריים, חקיקות חדשות של בנק ישראל בנוגע למשכנתאות, תמהילי משכנתא מומלצים לפי מדדי השוק,  נתונים כללים אודות שוק הדיור והמשכנתאות, ועוד.

לחצו כאן על מנת להגיע לארכיון חדשות משכנתא באתר וידר משכנתאות

טיפ 3– קורס יועצי משכנתאות

האם חשבתם פעם לעבוד בתחום ייעוץ המשכנתאות או שאולי ברצונכם להעמיק את הידע שלכם בתחום? קורס ייעוץ המשכנתאות של וידר משכנתאות אשר מועבר על ידי יועצי משכנתאות מומחים, יעניק לכם את כל הכלים אותם אתם צריכים על מנת לשמש בתור יועצי משכנתאות. בסיום הקורס תוכלו לעבוד בחברה לייעוץ משכנתאות, לפתוח משרד עצמאי, או להשקיע בנדל"ן באופן עצמאי.

במסגרת הקורס לומדים מושגים בסיסים בתחום המשכנתאות וכיצד לבנות ללקוח תיק משכנתא אופטימאלי בעבורו, זאת תוך כדי השוואה בין הבנקים השונים והמסלולים אותם הם מציעים.

לחצו כאן על מנת להגיע לדף קורס יועצי משכנתאות הכולל את הסילבוס המלא

טיפ 4– שכירות או קניית דירה ונטילת משכנתא

אם אתם זוג צעיר שרק כרגע התחתן, או שאתם שוקלים מעבר לבית חדש משיקולים אחרים, בוודאי גם אתם שאלתם את עצמכם האם מוטב לקחת על עצמכם את עול המשכנתא ולרכוש דירה, או להסתפק בדמי שכירות חודשיים.

אכן מדובר בשאלה לא פשוטה וישנם מספר אספקטים שונים שחשוב לדעת ולהכיר, כגון חיסכון לטווח ארוך ועניין הבעלות על הדירה לעת זקנה. בבלוג של וידר משכנתאות, אספנו בעבורכם את כל המידע שיעזור לכם להחליט באיזו אפשרות לבחור.

נטילת משכנתא אל מול שכירות – המדריך

טיפ 5 – מתי לקחת משכנתא

מכיוון שתהליך לקיחת משכנתא הוא תהליך ארוך ומורכב יחסית, מרבית האנשים לא תמיד יודעים מתי להתחיל בו ומתי מוטב לעשות את הצלילה הראשונה אל תוך עולם המושגים הכה ייחודי של תחום המשכנתאות.

גם לאחר שכבר מכירים קצת את עולם המשכנתא, קשה לדעת עד כמה למתוח את המשא ומתן מול הבנקים ומתי להחליט על תמהיל משכנתא סופי ולא לזוז ממנו.

במדריך המיוחד של וידר משכנתאות אותו פרסמנו בבלוג שלנו, שמנו לעצמנו כמטרה לענות על כל השאלות הללו ולעזור לכם בכל נושא ההתארגנות ולוחות הזמנים.

מהו הזמן הנכון ללקיחת משכנתא – המדריך

טיפ 6 – מילון משכנתאות

כאשר האדם הממוצע ניגש לראשונה אל תהליך נטילת המשכנתא, הוא עשוי להיתקל בעשרות מושגים שונים וזרים הקשורים לתחום כגון גרייס, לוח קרן שווה, פרצלציה, דיפלציה וכדומה. לפני שניגשים לבנק או אפילו ליועץ משכנתאות עצמאי, חשוב מאוד להכיר את כל המושגים האלו על מנת שנדע על מה אנחנו בדיוק חותמים מול הבנק או אפילו על מנת לחסוך זמן בייעוץ המשכנתא הראשוני.

מסיבה זו, באתר של וידר משכנתאות תוכלו למצוא מילון משכנתא מסודר לפי אותיות הא – ב ובו כל המושגים הקשורים לעולם המשכנתאות, החל מאחוז מימון ועד לתעודת זכאות. בנוסף, אם אינכם מוצאים מושג מסוים, תוכלו לפנות אלינו ונוסיף אותו עבורכם.

מילון משכנתא בעמוד וידר משכנתאות

טיפ 7 – ביטוח משכנתא

רבים מבין אלו אשר נוטלים משכנתא לראשונה בחייהם, לוקחים בחשבון רק את עניין התשלומים הישירים עבור המשכנתא, אבל שוכחים כי הבנקים כיום דורשים מכל נוטל משכנתא גם לבטח את עצמו בביטוח משכנתא המורכב בדרך כלל מביטוח נכס וביטוח חיים.

בנוסף לשני ביטוחי החובה האלו, ישנו גם ביטוח EMI שיכול לעזור בנטילת משכנתאות במצבים בהם נדרש ערב או לווה נוסף.

בדף ביטוח משכנתא של וידר משכנתאות, ריכזנו בעבורכם את כל מה שצריך לדעת אודות ביטוחי המשכנתא השונים, וזאת על מנת שתוכלו לקחת אותם בחשבון ולהבין את משמעותם טוב יותר ברגע האמת וכאשר הבנק ידרוש אותם מכם.

דף ביטוח משכנתא באתר וידר משכנתאות

טיפ 8 – מסלול ריבית משתנה כל 5 שנים

המצב הלא יציב במדינות העולם והרצון ליציבות בהחזרים החודשיים, הופכות את מסלול הריבית המשתנה כל חמש שנים לאחת מהמסלולים הפופולאריים ביותר והבנקים שמחים להפיץ אותו ללקוחות כאחד ממסלולי המשכנתא הטובים ביותר.

בנוסף לכך, זהו גם המסלול היחיד שיש לו שילוב של ריבית קבועה עם ריבית משתנה. עם כל זאת, נשאלת השאלה האם למסלול זה אין גם חסרונות ולמי בדיוק כדאי לקחת אותו?

במדריך של וידר משכנתאות, תוכלו למצוא מדריך מפורט אשר יסביר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על  המסלול הייחודי הזה.

כל מה שצריך לדעת על מסלול ריבית משתנה כל 5 שנים

טיפ 9 – זכאות למשכנתאות

נדמה כי מיום ליום נהיה קשה יותר ויותר לבצע לקיחת משכנתא במדינת ישראל, אם עליית הדירות כשלעצמה  לא מספיקה, הרי שכעת נוספו גם גזרות כלכליות חדשות ומגבלות של בנק ישראל אשר הופכות את התנאים לקבלת משכנתא לנוקשים יותר ויותר.

מנגד, רבים יודעים כי ישנה קבוצה מוגדרת באוכלוסיה אשר נהנית מאפשרות ליטול משכנתא בתנאים טובים יותר מאשר יתר האוכלוסייה, אך לא כולם יודעים מהם בדיוק אותם פרמטרים והאם הם נכללים בתוך הגדרה זו לפי ההוראות של משרד השיכון.

מסיבה זו, בעמוד זכאות למשכנתא, אספנו בעבורכם את כל המידע ההכרחי שאותו תרצו לדעת אודות קבוצת זכאי המשכנתא.

בדקו האם אתם עונים על הפרמטרים של משרד השיכון להקלה בקבלת משכנתא

טיפ 10 – משכנתא הפוכה

למרבה הצער, רבים מהאזרחים הותיקים במדינת ישראל מגיעים לגיל פרישה מבלי אמצעים מספקים ומוצאים שהקצבה אותה הם מקבלים מביטוח לאומי או מקרן הפנסיה שלהם, אינה מספיקה להם על מנת לשמור על אותה רמת חיים בה חיו בעבר. עבור אוכלוסיה זו, הבנקים מציעים לעיתים "משכנתא הפוכה". במסגרת תהליך זה, משעבדים נכס כלשהו לבנק תמורת קבלת סכום מסוים כל חודש.

למרות הפיתוי הרב שבמשכנתא הפוכה, יש לה גם חסרונות מסוימים והיא עלולה לפגוע בכספי הירושה של דור ההמשך. לכן, לפני שמתפתים להצעה מהירה של הבנק, מוטב לדעת דבר או שניים אודות הנושא.

בעמוד זה תוכלו למצוא את כל המידע הרלוונטי אודות משכנתא הפוכה, יתרונותיה וחסרונותיה

טיפ 11 – עלויות נלוות למשכנתא

רבים חושבים כי העלויות של נטילת משכנתא מסתכמות בהחזר חודשי עבור הקרן עצמה + הריבית הנצברת מחודש לחודש, אך אינם לוקחים בחשבון כי קיימים גם עלויות רבות נוספות כגון ביטוחי משכנתא (עליהם כתבנו באחד הטיפים הקודמים),עמלות פתיחת תיק, הערכת שמאי, ייפוי כוח נוטריוני ועוד.

במילים אחרות, על מנת לדעת מהן עלויות המשכנתא האמיתיות כאשר לוקחים משכנתא חדשה (ולא מדובר אפילו על מחזור משכנתא קיימת), יש לקחת בחשבון את כל אותן עלויות נוספות. בדף עלויות נלוות למשכנתא, ריכזנו בעבורכם את כל העלויות הנוספות והערכות לגבי גובהן האמיתי.

דף עלויות נוספות באתר וידר משכנתאות

טיפ 12 – ריבית קבועה צמודה למדד

רבים שואלים את עצמם האם לאחר ההוראות האחרונות של בנק ישראל, כדאי להם לקחת את השליש הנוסף של המשכנתא בריבית קבועה ,או שאולי בריבית משתנה. מצד אחד בריבית קבועה ישנו ביטחון שההחזרים החודשיים יהיו קבועים, אך מצד שני, זוהי ריבית גבוהה יחסית שנשארת עם נוטל המשכנתא לשנים רבות.

אכן מדובר בנושא מורכב, במיוחד כאשר שוקלים גם האם להצמיד או לא להצמיד את הריבית הקבועה למדד (שהשנה לא עלה בצורה משמעותית). בדף ריבית קבועה צמודה של וידר משכנתאות, תוכלו למצוא מידע מקיף אודות המסלול, היתרונות והחסרונות שבו.

כל המידע שתרצו לדעת על ריבית קבועה צמודה למדד

טיפ 13 – מחשבון משכנתא

כאשר אנחנו מתכננים את תמהיל המשכנתא המדויק אותו נרצה לקחת, רובינו לא נוכל לחשב בעצמנו את ההחזרים הצפויים לנו בכל חודש, דבר שיקשה עלינו בסופו של דבר לקבל את ההחלטה הטובה ביותר בעבורנו. גם לפני שאנחנו פונים לבנק או ליועץ משכנתאות, בדרך כלל נרצה לרשום לעצמנו שניים או שלושה תמהילים שיתאימו להכנסה החודשית הצפויה שלנו.

על מנת להתגבר על הקושי הזה, באתר וידר משכנתאות תוכלו למצוא מחשבון משכנתא אשר יוכל לתת לכם הערכה לגבי ההחזר החודשי אותו תשלמו עבור כל מסלול משכנתא בתחילת התקופה ובסופה.

מחזור משכנתא

כיצד פועל מחשבון משכנתא

טיפ 14 – מחזור משכנתא

אם גם אתם מרגישים שהמשכנתא הנוכחית שלכם לוחצת אתכם וההחזר החודשי לא מאפשר לכם לנשום בנחת, או שאולי קיבלתם סכום כסף גדול ואתם רוצים לחסל את המשכנתא מהר יותר – אולי הגיע הזמן לבצע מחזור משכנתא. מחזור משכנתא הינו תהליך בו לוקחים משכנתא קיימת וממחזרים אותה לטובת משכנתא חדשה ונוחה יותר בבנק המשכנתאות הנוכחי שלכם או בכל בנק אחר.

במרכז המידע שלנו תוכלו לקרוא את כל מה שצריך לדעת על מחזור משכנתא, מתי כדי לבצע אותו (ומתי לא), אילו טפסים צריך להגיש, וכיצד ניתן להימנע מהעמלות הגבוהות אותם גובים הבנקים.

לחצו כאן על מנת להגיע לדף מיחזור משכנתא באתר וידר משכנתאות

טיפ 15 –  משכנתא בריבית פריים

מסלול ריבית הפריים אשר אינם צמודים למדד, או מסלולים משולבים בריבית הפריים (בשל מגבלות בנק ישראל המאפשרות לקחת רק שליש מן המשכנתא בריבית זו) הפכו לנפוצים ומומלצים מאוד בשנה האחרונה בשל ריבית הפריים הנמוכה והרצון לשלם כמה שפחות דווקא בתקופה כלכלית לא פשוטה זו.

בדף ריבית פריים של וידר משכנתאות, תוכלו לקרוא על יתרונות המסלול ולהבין למה אכן מדובר באחד המסלולים האטרקטיביים ביותר כיום שנוטלי משכנתא יכולים לבחור בו.

כל המידע שתרצו לדעת על הלוואת משכנתא בריבית פריים

טיפ 16 – משכנתא לקבוצת רכישה

קבוצות הרכישה  הפכו לאחת ההצלחות הגדולות ביותר של שוק הנדל"ן, אך מעבר לעבודה מול הקבלנים, עורכי הדין והמהנדסים, חשוב גם לדעת כיצד להתנהל מול הבנקים על מנת שחברי הקבוצה יוכלו לקבל משכנתא בתנאים הטובים ביותר.

לעיתים יש צורך להתאים לכל חבר בקבוצה תיק משכנתא ותמהיל נפרדים, וזהו דבר שקל לשכוח אותו, אך הוא חשוב מעין כמוהו. באתר וידר משכנתאות, תוכלו למצוא דף המסביר לכם את כל מה שתרצו לדעת על נטילת משכנתא עבור קבוצות רכישה.

ליווי קבוצת רכישה למשכנתא על ידי וידר משכנתאות

טיפ 17 – משכנתא צמודת מט"ח

התחזקות השקל מול מטבעות אחרים בעולם הפכו את מסלול המשכנתא צמודת המט"ח למסלול אטרקטיבי בתקופה האחרונה. מסלול זה מאפשר להצמיד את המשכנתא לערכו של מטבע מסוים במקום למדד המחירים לצרכן וליהנות ממספר יתרונות נוספים כגון קיבוע של הריבית למספר חודשים או פטור מעמלת פירעון מוקדם.

בדף משכנתא צמודת מט"ח באתר וידר משכנתאות, תוכלו למצוא את כל המידע אודות המסלול ומדוע מדובר במסלול משתלם יחסית.

כל מה שרציתם לדעת על משכנתא צמודת מט"ח

טיפ 18 – ריבית משתנה צמודה למדד

כיום בנק ישראל עדיין מאפשר לקחת עד שליש מן ההלוואה בריבית משתנה ורבים בוחרים במסלול זה מכיוון שהריבית ההתחלתית במסלול זה הינה נמוכה ונקבעת לפי עוגנים אובייקטיביים כגון עוגן אגרות חוב או עוגן גיוסים.

עם זאת, מכיוון שהמסלול צמוד למדד וגם הריבית בעוגן הנבחר עשויה לעלות, יש למסלול זה מספר חסרונות משמעותיים שרצוי להכיר, כגון עליה פתאומית וחדה בריבית ולכן גם בהחזר החודשי.

טיפ 19 – בחירת בנק למשכנתאות

לעיתים בחירת הבנק בו נוטלים את המשכנתא הינה לא פחות חשובה מתמהיל המשכנתא בו בוחרים. מעבר לכך שבכל בנק ניתן לקבל ריביות מעט שונות, ישנם הבדלים נוספים בן הבנקים כגון פריסת התשלומים או האפשרות להקפיא את התשלומים בתקופות לחוצות.

באתר וידר משכנתאות תוכלו למצוא טיפים נוספים בנוגע לתהליך בחירת הבנק בו תקחו את המשכנתא, זאת בתוספת לדפי מידע אודות כל בנק.

כיצד בוחרים באיזה בנק לקחת את המשכנתא

טיפ 20 – גרירת משכנתא

גרירת משכנתא הוא מצב מיוחד, אך לא נדיר במיוחד, בו אנו מעוניינים למכור את הבית הישן שלנו ולקנות בית חדש. למרות שבאופן עקרוני הבנק לא יכול לסרב לגרירת משכנתא, ישנם מקרים מסוימים בהם הגרירה לא אפשרית, לדוגמה, כאשר רוצים לבצע את הגרירה לפני שקונים את הדירה החדשה בפועל.

באתר וידר משכנתאות תוכלו למצוא את כל המידע הנחוץ אודות מצב של גרירת משכנתא, כולל המסמכים שהבנק עשוי לדרוש מכם.

כל מה שרציתם לדעת על גרירת משכנתא

 

אולי יעניין אותך גם:

0/5 (0 Reviews)
מאמרים נוספים בנושא

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

רוצה שאחד המומחים שלנו יחזור אליך?

זה יכול לחסוך לך יותר מ-100,000 וזה ללא עלות!

דילוג לתוכן